szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaguya űrszonda felvételeit elemezve találtak bizonyítékot arra, hogy a Holdon a mélybe vezető, felszín alatti járatok találhatóak. A kutatást végző japán és német tudósok azt állítják: a járatokban akár még földi emberek is elélhetnének, írja a New Scientist.


Bizonyítékunk is van már arra, hogy a Hold felszíne alatt alagútrendszer húzódik meg, amit korábban izzó lávafolyam alakított ki. Az alagutak vélhetően lávacsatornákból alakultak ki úgy, hogy a láva teteje megkeményedett, az így kialakult réteg alól pedig továbbfolyt a még izzó kőzetolvadék. Az így kialakult üreges lávacsatornák meglétét már korábban is gyanították, bizonyítékot azonban a Kaguya űrszonda által készített képek hoztak.

© ISAS/JAXA/Junichi Haruyama et al.

A Hold hozzánk közelebb eső oldalán, a Marius Hills vulkanikus területén észlelt a Junichi Haruyama által vezetett kutatócsoport egy olyan ismeretlen eredetű lyukat, amely lávacsatornába vezet. A körülbelül 65 méter széles lyuk a különféle szögekből készített felvételek alapján vélhetően 80 méter mély, és egy akár 370 méter széles csatornába is vezethet - maga a lyuk meteorit vagy kőzetmozgás következtében is kialakulhatott.

A több száz méter széles alagutakban, vélik a kutatók, tökéletes felszín alatti holdbázist lehetne létrehozni, a vastag bazaltrétegek ugyanis jól védenék a "gyarmatosítókat" a sugárzástól, a hőmérséklet-ingadozástól és a meteroritoktól is. Ugyanakkor, vélik a kutatók, az alagutakban nem tudnának messzire jutni, képtelenség lenne bejárni a Holdat, ugyanis a törmelék vagy a megszilárdult láva nagy eséllyel elzárja a járatokat. A Kaguya képeit még jelen pillanatban is vizsgálják, többet pedig majd akkor tudhatunk meg ezen természeti képződményekről, amikor a NASA LRO műholdja is képsorozatot készít majd a Hold felszínéről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!