szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az Opera, bár böngészőpiaci részesedése kicsi, mégis elismerten a leginnovatívabb böngésző: fejlesztői találnak ki...

 Az Opera, bár böngészőpiaci részesedése kicsi, mégis elismerten a leginnovatívabb böngésző: fejlesztői találnak ki minden finomságot először (gestures, tabbed browsing és még sorolhatnánk) – később ezeket azután vagy átveszik a nagyok, vagy nem.

Az Opera legutóbbi, tízes verzióját már alaposan kiveséztük ebben az írásunkban - a most megjelent 10.10-es számot viselő verzió gyakorlatilag egyetlen dologban különbözik a sima tízestől: ez pedig a már régóta beharangozott, „Opera Unite” funkció. 

Az eddigi remek jellemzők (például az Opera turbó, ami jelentősen meggyorsítja a webezést, vagy a szupervizuális fülek) megmaradtak, sőt fejlődtek is, ráadásul most már torrentet is támogat a beépített letöltésvezérlő, ahol azonban igazán domborít a 10.10, az a közösségi- és megosztó funkciók. (Itt a teljes feature lista a 10.10-ben található újdonságokról)

Eddig, ha saját, házi webszervert akartunk, többnyire bonyolult segédprogramokra volt szükségünk, kismillió beállítással, az új Operát használva azonban mindez valóban gyerekjátéknak tűnik. Csak kattintunk egyet az új „unite” oldalsávon, és máris létrehoztuk saját kis virtuális webszerverünket (jelen esetben gépünket). Kiválasztjuk, mit szeretnénk megosztani, és máris elérhetők vagyunk a webről.

De ha akarjuk, külön is választhatunk ténykedéseket: megoszthatunk csak fotókat (maximum 10 GB), közvetíthetünk online zenefolyamot (stream), vagy éppen online cset-szolgáltatást üzemeltethetünk. Mindezt kicsiben, „otthoniban”, viszont teljesen ingyen! Webcímünk a gépnév.felhasználónév.operaunite.com lesz, igaz hosszú, és nem igazi domain név, viszont ingyenes. Saját webszerverünk üzemeltetéséhez szükségünk lesz egy Opera Community azonosítóra, ám ez is ingyenes, és egy perc alatt elkészíthető. Ha nem akarunk külön szöszölni az előre beépített szolgáltatásokkal (Photo Sharing, stb.), akkor azt is megtehetjük, hogy kreálunk egy weboldalt, majd az Opera Unite fülön elindítjuk a „webserver-szolgáltatást”, megadjuk oldalaink elérhetőségét, és máris beüzemeltük a webszervert! 

Megosztott állományainkat védhetjük jelszóval, sőt azt is megadhatjuk, hogy a Google beindexelje-e avagy se, így egyszerűen csinálhatunk teljesen publikus, „igazi” webszervert is, de létrehozhatunk zárt, csak barátoknak/munkatársaknak szóló hálózatot/szervert is.

 

Az Opera igen nagy lépést tett előre a Unite szolgáltatás elindításával - igaz, hasonló szolgáltatásokat a Google vagy akár a Microsoft is nyújt. A Unite azonban annyira könnyen kezelhető, hogy kis túlzással akár egy ötéves gyerek is készíthet webszervert a saját gépéből, és lássuk be, ilyen ez idáig még nem volt.  Ha másért nem, már csak ezért az új szolgáltatásért érdemes kipróbálni a legújabb Operát

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!