szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyéves késéssel ugyan, de sikerült a rekorddöntés a genfi CERN, az európai atomkutató központ munkatársainak. A Nagy Hadronütköztetőben (LHC) ugyanis hétfőn sikerült ezermilliárd elektronvolt, azaz 1 TeV energiára gyorsítani a protonsugarakat.

A hétfői kísérletben végül 1,18 TeV-t értek el, ezzel az amerikai Fermilab Tevatronjának 2001-ben felállított 0,98 TeV-s csúcsát szárnyalták túl.

Ugyanakkor még hátravan a legkomolyabb feladatok egyike: ezeket az 1 TeV fölötti sugarakat egymással ütköztetni kell. Egyelőre csak odáig jutottak e téren a kutatók, hogy a múlt hétfőn sikerült 0,45 TeV-s sugarakat egymásnak vezérelniük. 

A tudósok és mérnökök azért szeretnének minél nagyobb energiát elérni, mert így közelebb juthatnak a világegyetem keletkezésének megismeréséhez. Az ősrobbanás (Big Bang) után ugyanis hatalmas energiájú részecskék ütköztek. Minél nagyobb energiát sikerül most reprodukálni, időben annál közelebb juthatnak a fizikusok az ősrobbanás modellezéséhez.

Az LHC a tervek szerint éppen ezért 7 TeV-s sugarakat fog majd ütköztetni, de ehhez előbb át kell építeni a svájci létesítményt. Szintén fontos cél, hogy az eddigi 5 milliárd proton helyett 110 milliárd protont ütköztessenek egymással, így jobban imitálják a Big Bang idején uralkodó körülményeket. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!