szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valószínűségszámítási fejetlenséget fedeztek fel kanadai kutatók a pénzfeldobásban: több a fej, mint az írás, holott "hosszabb távon", kellően sok kísérlet esetén elméletileg ugyanannyinak kellene lennie a kettőnek.

A kutatók azt kérték 13 alanytól, hogy próbáljanak meg fejet dobni. Mindegyikőjük 300-szor hajíthatta fel az érmét, így összesen 3 ezer 900 dobáson tanulmányozhatták az eredményt, amely erősen fejre hajló lett. A kiválasztottak közül heten számottevően több fejet dobtak, mint írást, a legkirívóbb dobó bő kétharmados - 68 százalékos - többséget ért el. A siker a kutatók szerint függ a feldobás magasságától, illetve attól, hogy hányszor perdül meg a levegőben az érme, és hogyan kapják el.

A végkövetkeztetés: ha valaki előzetesen egy kicsit gyakorolja a dobást - ezt a felmérés során megengedték -, akkor képes befolyásolni az eredményt. A pénzfeldobás régi, pártatlannak tartott döntési eszköz. Perlekedések, sportmérkőzések, esetenként választások (az Egyesült Államokban önkormányzatoknál szavazategyenlőség esetén nem egyszer előfordult már) múltak és múlnak rajta.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!