szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két éve dolgoznak amerikai geológusok és paleontológusok Dakota, a mumifikálódott kacsacsőrű dinoszaurusz kiszabadításán - erőfeszítéseiknek hála az ősgyík 75 százalékban már "kiemelkedett" kősírjából.

A dinoszauruszra 2004-ben bukkantak Észak-Dakotában, az őshüllőt bebörtönző kőtömb 4 tonnát nyom - olvasható a Discovery News hírei között.

Fogászati fúróval is dolgoznak

A szakemberek fogászati fúrókkal és egyéb finom szerszámokkal dolgoznak. Sziszifuszi munkájuknak köszönhetően lassacskán láthatóvá válik a dinoszaurusz mumifikálódott bőre, az inak, de a paleontológusok reményei szerint a belső szervei is fennmaradtak. A Dakota névre hallgató őshüllő Edmontosaurus volt. Hatvanötmillió évvel ezelőtt élt azon a területen, ahol jelenleg az észak-dakotai Badlands (erodálódott, agyagos "vásott föld") vidéke terül el.

Senki sem tudja, hogyan pusztult el Dakota, ám a tudósok meggyőződése szerint fiatal egyedről van szó, amelynek testhossza alig érte el a 7,5 métert, súlya viszont 6 tonna körüli volt. Nagy súlya ellenére Dakota a kutatók feltételezése szerint igen gyors volt, sebessége elérte az óránkénti 48 kilométert, vagyis óránkénti 8 kilométerrel nagyobb sebességre volt képes, mint a Tyrannosaurus rex.

Az Edmontosaurus a fejdísz nélküli hadroszaurida (erős gyík) dinoszauruszok egyik neme

Az állat fosszilis maradványait Észak-Amerika nyugati részén fedezték fel a késő kréta korban, 73-65,5 millió évvel ezelőtt keletkezett kőzetekben. Az utolsó röpképtelen dinoszauruszok egyike volt, amely együtt élt a Triceratopsszal és a Tyrannosaurusszal a kréta-tercier kihalási eseményt megelőzően. Az egyik legnagyobb kacsacsőrű volt, hossza elérte a 13 métert, tömege pedig 4 tonna körül lehetett. A part menti síkságokat kedvelte, növényevő volt, és egyaránt képes volt két és négy lábon közlekedni. Valószínűleg csoportokban élt, és talán így is vándorolt.

Az Edmontosaurus koponyája, amely körülbelül egy méteres hosszúságot ért el, oldalnézetből nagyjából háromszögletű volt. Felülnézetből a koponya elülső és hátulsó része megnyúlt, a széles pofa kacsacsőrt vagy kanálfejet formáz. A csőr fogatlan volt, alul és felül pedig szaruval volt kibővítve. Fogai folyamatosan cserélődtek, a kifejlődésük körülbelül fél évig tartott. Oszlopokban nőttek, amelyek maximálisan hat darabot tartalmaztak, az oszlopok száma pedig az állat méretétől függött.

A mellső lábak rövidebbek és a hátsóknál gyengébb felépítésűek voltak

A kezeken négy ujj nőtt, a hüvelykujj hiányzott. A hasonló hosszúságú mutató - avagy a második -, valamint a harmadik és a negyedik ujjat az élő állaton húsos anyag kötötte össze és borította be. A második és harmadik ujj egy-egy pataszerű végső ujjpercben végződött, amelyet a bőr eltakart. A rövid kisujj különvált a másik háromtól. A hátsó lábfejeken három ujj volt, a nagyujj és a kisujj hiányzott. A lábujjakon a karmok pataszerűen kiszélesedtek.

 

 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hüllővé fokoztak le egy dinoszauruszt

Hüllővé fokozták le a 230 millió évvel ezelőtt élt Azendohsaurus madagascariensist, amely sok éven át érdemtelenül volt a "dinoszauruszklub" tagja.

MTI Tech

Szenzációs magyar dinoszaurusz-lelet

Szenzációs lelet került elő az egyetlen magyarországi dinoszaurusz-lelőhelyről, a bakonyi Iharkútról, ahol egy új faj, egy 85 millió éves ceratopsia maradványait találták.

MTI Tech

Kimosták a világ leghíresebb dinoszauruszának orrát

A világ leghíresebb dinoszauruszát abból az alkalomból csinosítják ki, hogy épp tíz éve látható a chicagói Field Természettudományi Múzeumban. A múzeum fosszília-felelőse légfúvóval már gondosan eltávolította a port a majdnem 13 méteres csontvázról, Sue orrlyukait pedig üvegmosó kefével tisztogatta meg.