szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A BIOS ettől kezdve a PC-k egyik legjellegzetesebb szereplője, az első, IBM által gyártott gépek óta velünk van...

 A BIOS ettől kezdve a PC-k egyik legjellegzetesebb szereplője, az első, IBM által gyártott gépek óta velünk van, főleg az x86 kompatibilitás érdekében tartották meg a gyártók. Az utóbbi években azonban már több bajt okozott, mint amennyi előnnyel járt. De mi is az a BIOS? Egyszerűen fogalmazva a BIOS a kapocs a hardver és a szoftver között: az alaplapok legfontosabb része (csak PC-kről van szó, mert például MAC gépekben firmware van), a BIOS tartalmazza az alapvető konfigurációs beállításokat és hajtja végre a diagnosztikai ellenőrzéseket, majd betölti, „bebútolja” az operációs rendszert. A BIOS általában egy flash memóriát tartalmazó chipen található minden alaplapon. 

Az Intel már régóta dolgozik azon, hogy valamivel kiváltsa az elöregedett és (legyünk őszinték) egyáltalán nem felhasználóbarát BIOS-t. A projekt kódneve Tiano volt, majd később EFI (Extensible Firmware Interface) lett a hivatalos neve. Az eredeti célja az volt, hogy a nehézkes, és átláthatatlan BIOS-t felváltsa egy felhasználóbarát, point&click felülettel rendelkező megoldás. 

Az MSI ezt a fljlesztést vette alapul saját, UEFI (Universal Extensible Firmware Interface) elnevezésű BIOS-helyettesítő elképzelésében, 2000-re már el is készültek vele, és el is kezdték forgalmazni néhány Intel P45 chipsetes alaplapon. 

Az események mostanában felgyorsultak: a Seagate múlt hónapban bejelentette, hogy a 2 TB-nál nagyobb merevlemezekhez már szükség lesz az UEFI-re, a hagyományos (és ősrégi) BIOS egyszerűen nem tud ekkora merevlemezekről operációs rendszert bootolni. Válaszul az MSI bejelentette, hogy jövő évtől teljesen átállnak az új, modernebb és barátságosabb rendszerre, így az új modellek már nem BIOS-szal hanem UEFI-vel (ideje megszokni a betűszót) fognak érkezni. 

 

Néhány problémát még  át kell hidalniuk: az UEFI ugyanis jóval több helyet foglal, mint egy hagyományos BIOS, ráadásul nem is minden alaplappal kompatibilis (még). Ráadásul a BIOS tradicionális assembly kódolással van „megírva”, míg az UEFI sima C-ben íródott – igaz, ez utóbbi megoldás jóval rugalmasabb, viszont nehezebb összefésülni a hardverrel. Az MSI a technikai nehézségek ellenére bizakodó, szóvivőjük szerint „három éven belül teljesen eltűnik a BIOS, és minden gépen/alaplapon a könnyen kezelhető és látványos UEFI vagy annak egy változata lesz”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

BIOS parancsok

Virus Warning / Anti-Virus Protection - Vírus figyelmeztetés / VírusvédelemHa a...