szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Linux egyik remek lehetősége a csomagkezelő, amelyből telepíthetünk, és amelynek segítségével kényelmesen elérjük a...

A Linux egyik remek lehetősége a csomagkezelő, amelyből telepíthetünk, és amelynek segítségével kényelmesen elérjük a telepített programok frissítéseit is. Ez egy nagyon kényelmes funkció, hiszen így nem kell bebarangolnunk az internetet a frissítések után, hanem egyetlen kattintással ellenőrizhetjük, minden programból a legújabb van-e a gépünkön.
Korábban mutattunk már egy ügyes alkalmazást, az AppSnapot, amelynek a segítségével a legjobb ingyenes Windows-alkalmazásokat telepíthetjük egy helyről, és a frissítésükről is egyetlen szoftver gondoskodik. Sőt írtunk már a filehippo.com letöltési oldal windowsos klienséről is, amely ugyancsak a szoftverek automatikus frissítését hivatott megoldani.

Átlátható felület

Most egy harmadik programmal, az R-updaterrel bővítjük a választékot. Van belőle telepíthető és hordozható változat is, hogy ki melyiket veti be, ízlés dolga, a végeredményen nem változtat.
Elindítása után az R-updater végignézi a rendszert, és beazonosítja, hogy milyen programok lettek telepítve. Ha ezzel megvan, összehasonlítja a saját adatbázisaival (katalógus és felhasználói adatbázisok), hogy melyikből van esetleg új alverzió vagy mondjuk új béta, netán fejlesztői változat.

Láthatjuk, miből van friss verzió

A listában bejelölhetjük, hogy a frissíthető programok közül melyikből töltenénk le az új változatot, majd egy kattintás az Update gombra, és az alapértelmezett böngészőben máris kapunk egy listát a letöltési linkekkel. Igen, a kényelem itt nem olyan fokú, mint a Linux vagy mondjuk az AppSnap esetében, a frissítések nem töltődnek le maguktól, de mivel ebben az esetben nem is kizárólag ingyenes szoftverekről van szó, jobb is ez így, különben ha véletlenül frissítünk új verzióra egy kereskedelmi alkalmazást, licenc nélkül azt nem tudjuk használni.
Szóval listát kapunk, amelyből egy kattintással letölthetjük, amire szükségünk van, a telepítésről pedig nekünk kell gondoskodni. Így is sok időt megspórolhatunk azzal, hogy nem manuálisan kell keresgélni minden programnál, van-e egyáltalán új változat belőle, és ha igen, honnan tölthetjük le.

Programonként változtatható a riasztás módja

Sőt az R-updater lényege, hogy ezt az ellenőrzést automatikusan is képes elvégezni, az általunk megadott időközönként, így figyelnünk sem kell semmire, ha új verzió tűnik fel a programjainkból, figyelmeztet minket a lehetőségre. Akár programonként is beállítható, hogy milyen gyakorisággal kérünk ellenőrzést, és akarunk-e jelzést minden egyes alverzióról, vagy inkább csak akkor, ha teljesen új változat jelenik meg.
Az R-updater működését amúgy is teljesen testre szabhatjuk, akit például nem érdekelnek a fejlesztői és a béta változatok, kikapcsolhatja ezek figyelését, ahogy a Microsoft termékeit is kizárhatjuk a figyelésből, hiszen azok általában megoldják a saját frissítésüket (legalábbis alverzió szinten).
Érdekesség, hogy a program letöltési ajánlatokkal is szolgál, mégpedig a korában általunk is bemutatott Giveaway.com oldalról, amelyen naponta egy teljes verziót tölthetünk le, ingyen! Ez is kikapcsolható, bár a Giveaway.com oldal segítségével sok jó szoftverhez juthatunk hozzá ingyen (igaz, telepíteni csak aznap lehet azokat).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!