Cenzúrázni fogja az Apple SMS-eket

Lendüljünk most túl azon, hogy az átlagos amerikai tinédzser tizenhárom éves korára több mint tízezer...

  • techline.hu techline.hu
Cenzúrázni fogja az Apple SMS-eket

Lendüljünk most túl azon, hogy az átlagos amerikai tinédzser tizenhárom éves korára több mint tízezer gyilkosságot/darabolást/főbelövést tekint meg az akciófilmekben és a TV-ben, de szeretkező emberpárokat maximum fű alatt vagy a neten nézegethet. Ne boncolgassuk azt a tényt sem, hogy az USA-ban bárkit, bármilyen indoklás nélkül meg lehet figyelni, vagy le lehet tartóztatni és „bent tartani”, ha azt mondják rá, hogy terroristagyanús.

A Youtube-ra bármikor felrakhatjuk egy autóbaleset vagy akár egy utcai verekedés sokkoló videofelvételét, de ha félmeztelen hölgyeket próbálunk meg feltölteni, akkor tizenkét órán belül eltávolítják a klipet. Arról már ne is beszéljünk, hogy ha túl kicsi a melled, akkor is mész a börtönbe, hiába vagy nagykorú, a teringettét…

Az Apple mint igazi amerikai cég, mindig is vastagon kivette a részét a cenzúrából és népbutításból: a legismertebb jelenség, amikor az Appstore-ban tiltanak le alkalmazásokat vagy azok részeit, mondván ez „túl obszcén”. A Wooble iBoobs fejlesztői a szoftvereik körüli mizéria kapcsán kicsikarták az Apple-ból a hivatalos „tiltólistát”. Vessünk egy pillantást a hivatalos Apple listára: ezek a dolgok azok, amelyek nem szerepelhetnek az AppStore-on belül forgalmazott termékekben:

1. Nők bikiniben, vagy hiányos öltözékben (még a jégkorcsolyázó vagy ritmikus gimnasztika  felszerelés is tiltott)
2. Férfiak bikiniben (ez komolyan benne van a listában… nem vicc)
3. Bármilyen szexuális jellegű utalás feliratban, logóban vagy képen/videóban elhelyezett szövegben (pl. „boobs, babes, booty, sex”, stb.)

Érdekes, hogy ennek ellenére Playboy kapható az Appstore-ban – rájuk biztosan nem vonatkoznak a szabályok (vagy csak sokat fizetnek…) .

Az Appstore tehát már csak ilyen: fingóprogram kapható, de bikinis lányokról ne is álmodjunk!

Appstore - a Playboy azért kapható...

Még érdekesebb azonban, hogy az US Trademark and Patent Office tegnap elfogadta az Apple által még 2008-ban benyújtott kérelmet, miszerint az amerikai fiatalok körében divatos ún. „sexting” (kihívó, szexuális tartalmú képek és szövegek küldözgetése, főleg flörtölés céljából) jelenségre reagálva, kivehetik a szöveges üzenetekből az obszcén szavakat. A beadvány címe „Text-based communication control for personal communication device” , és bár nem fogalmazzák meg konkrétan, hogy milyen kommunikációs formára gondolnak, a szövegezésből sejthető, hogy az SMS-ekről (illetve MMS-ekről) lehet szó.

Az eljárás lényege, hogy az Apple által kialakított adatbázisban szereplő „tiltott” szavakat a felhasználó figyelmeztetése és beleegyezése nélkül kiveheti az üzenetből a cég. Hogy az Apple alkalmazni fogja-e az eljárást, azt még nem tudni, mindenesetre az engedélyt már megkapták rá.
Kíváncsian várjuk, hogy a cenzúrázott szavak körébe bekerül-e majd a „szextáns”, a „faszállító”, illetve a szlengben gyakran használt, ám már réges-rég nem szexuális töltetű „hardcore” kifejezés is?