Ez a havilap nem száraz "töménytudomány", hanem igazán olvasmányos, színes és érdekes, ugyanakkor a világ legkiválóbb szakemberei, "a történelem Pavarottiai" írnak bele - hangoztatta szerdán a lapot bemutató sajtóértekezleten Papp Gábor, a magazin főszerkesztője. Mindezt megerősítette - magyar nyelvű - felszólalásában Greg Dorey, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete is, aki maga is történész végzettségű.
A magazint a Kossuth Kiadó jelenteti meg havonta. Elnök-vezérigazgatója, Kocsis András Sándor felfedte, hogy a BBC-vel kötött szerződés szerint 50 százalékban brit "alapanyagúnak" kell lennie a magyar változatnak, ám a szerkesztők természetesen igyekeznek magyar szemszögből érdekes vonatkozású publikációkat, képeket beválogatni az általánosan izgalmasak mellé. Minden cikk valami újhoz, friss kutatási eredményhez, elmélethez kapcsolódik.
A magazin szigorúan mentes az aktuálpolitikától - ezt a szerződés is kiköti - jegyezte meg a lapgazda. Olvasóit nem terhelik olyan cikkek, melyek a történelmet megpróbálják "hozzáerőszakolni" nézetek igazolásához.
A 100 oldalas újság színességén nem csupán emészthetőségi erénye értendő, hanem esztétikuma: képei magas színvonalúak. Ára 795 forint lesz. Az első példány azonban csak 395 forintba kerül, és egy közepes méretű könyv terjedelmével vetekszik olvasnivalójának "mennyisége".
Némi ízelítő az első számból: Attila nem volt Isten ostora - csak 300 évvel később "nevezték ki". Newton csupán másodállásban "tudóskodott", megélhetése végett a királyi pénzverdénél volt igazgató és mellékesen mesterdetektív: ő leplezte le kora legagyafúrtabb pénzhamisítóját. Hogyan lett a jólfésült úrifiú Gandhiból meztelen fakír? - válasz a magazinban.