szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A névazonosság sokszor megzavarja a netezőket, mivel a világ első féreg-vírusát, a Morris-worm névre hallgató kódot...

 A névazonosság sokszor megzavarja a netezőket, mivel a világ első féreg-vírusát, a Morris-worm névre hallgató kódot is Robert  Morris „követte el”. Igaz, ő a fiatalabb, teljes nevén Robert Tappan, vagy Robert T. Morris.  Most az idősebb Morrisra emlékezünk, aki tegnap éjjel 78 éves korában távozott közülünk.

Morris életútja hosszú és imponáló. 1957-ben végzett a Harvardon, majd 1960 és 1986 között az AT&T-Bell vezető matematikusa volt. Ekkor fejlesztette ki a Unix rendszerekben ma is használt kódolást és a Unix matematikai alapjait (crypt). Munkássága óriási jelentőségű, hiszen a Unix függvényeket és alapműveleteket a mai napig mindenütt megtalálhatjuk, ahol csak Unix alapú rendszer van. Abból pedig bőven akad: Linux, OSX, HP-UX, Solaris, Android… Kis túlzással élve: minden, ami nem Windows, az Unix alapú…

1986 és 1994 között már hazáját szolgálta: az NSA (National Security Agency, az USA nemzetbiztonsági hivatala) munkatársaként olyan jelentős eseményekben vett részt, mint például az 1989-91-es elektronikus támadások a Husszein rezsim ellen. Szintén az NSA-nál töltött évei alatt dolgozta ki a Rainbow Series nevű  biztonsági protokoll szabványrendszert, aminek modernizált változata a mai napig használatos az amerikai kormányhivatalok hálózatain..

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!