szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Digitális életünk komoly hatással van a családi kapcsolatainkra: a szülők és gyermekek ötöde számolt be arról, hogy az internet gyakran konfliktusokat teremt közöttük – derült ki a Kaspersky Lab és az iconKids & Youth piackutató intézet legújabb kutatásából.

A közel 3700 család szokásait vizsgáló globális tanulmány áttekintést nyújt a digitális világ családok mindennapjaira gyakorolt hatásairól. Eredménye szerint míg korábban a szülők töltötték be az elsődleges információforrás és tanácsadó szerepét, egynegyedük (23 százalék) szerint gyerekeik mostanság szívesebben tájékozódnak az internetről, mintsem megkérdezzék őket.

A kutatásban részt vett szülők közel fele (42 százalék) nem ismerőse gyerekeinek a közösségi portálokon, és 18 százalékuk szerint ez azért van, mert cikinek számít a fiatalok körében.

Összességében a szülők és gyerekek ötöde (21 és 22 százalék) vallotta, hogy az internet feszültségeket okoz a családban. A szülők harmada (31 százalék) egyenesen úgy érzi, hogy az online világ elszigeteli őket a gyermekeiktől.

A konfliktust elősegíti az a tény is, hogy az internetre csatlakoztatott eszközöket, például a számítógépeket a családok gyakran megosztva használják. Ennek meg is van az ára: a szülők egyharmada (31 százalék) panaszkodott arról, hogy gyermekük valamilyen kárt okozott a közös számítógépben, és körülbelül ugyanennyien vallották, hogy vírusokat is összeszedtek így. A közös használat a pénztárcákat sem kíméli: a szülők negyedének (24 százalék) kellett már fizetnie valamiért, amit gyermeke rendelt meg vagy töltött le az internetről.

A fiatalok ennél elnézőbbnek bizonyultak: csupán 13 százalékuk vádolta szüleit azzal, hogy a számítógép használata során valamilyen fizikai kárt okoztak, és közel 16 százalékuk mondta el, hogy a szüleik véletlenül személyes adatokat töröltek le a gépről.

Janice Richardson, a European Schoolnet vezető tanácsadója szerint bár az internethasználat problémákat okozhat néhány családban, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának friss tanulmánya egy új trendre is felhívta a figyelmet, mely szerint a rokonok és a család távolabbi tagjai egyre nagyobb szerepet játszanak a gyermekek online aktivitásában. "Nem meglepő, hogy a gyerekek ösztönösen ahhoz fordulnak segítségért, akinél úgy érzik, képes technikai kérdésekben vagy biztonsági eszközökkel kapcsolatban is tanácsot adni, vagy akár kényes kérdésekre válaszolni. Ez hangsúlyozza annak a fontosságát, hogy a szülők és gondviselők folyamatosan fejlesszék technikai tudásukat, hogy bizalommal lehessen hozzájuk fordulni" – mondta a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!