szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felgyújtott házak, agyonlőtt emberek, csecsemőgyilkosság – szervezett etnikai tisztogatás sújtja a mianmari rohingya kisebbséget. A burmai hadsereg akcióit dokumentáló muszlim kisebbség bejegyzéseit pedig valamiért törli a Facebook, erről számoltak be helyi és nyugati civil jogi aktivisták.

Tragédiába torkollott az elmúlt hónapokban és különösen az elmúlt hetekben felerősödő etinikai tisztogatás Mianmarban. Az ország kormányának kötlése szerint több ezer házat égettek porig, az Amnesty International, a Human Rights Watch és az ENSZ is kritikus helyzetről beszél. Utóbbi szervezet a Mianmarban kialakult humanitárius szituációt katasztrofálisnak minősítette, és a világ jelenlegi legnagyobb problémái közé sorolta, hogy augusztus 25. óta a kormányerők szisztematikusan öldösik le a buddhista ország 4 százalékát kitevő, a nyugati peremen élő rohingya muszlim kisebbség tagjait.

A rohingya kisebbség tagjai a világ felé fordulva, segélykiáltásként a közösségi oldalakon is próbálják megosztani az információkat – a The Daily Beast beszámolója szerint azonban a legnagyobb oldalként működő Facebook sokuk bejegyzéseit törli, néhány felhasználónak még a fiókját is zárolták. Szakértők szerint Mianmarban a Facebook tulajdonképpen egyenlő az internettel: olyan, mint nálunk az e-mail, a legtöbben azon tartják a kapcsolatot. Könnyen átérezhető tehát, hogy mit jelent a helyieknek, ha letiltják őket a Facebookról.

Házaiktól megfosztott rohingya menkültek Mianmarban
AFP / K M Asad

A Facebook sajtósa a lap fenti eseteket firtató kérdésére azt mondta, hogy nagyon vékony a határ a jogos dokumentáció és az erőszakot öncélúan ábrázoló bejegyzések között. Ezt a választ a Mianmarban kialakult helyzetet figyelembe véve jelenleg nehéz jól értelmezni.

Laura Haigh, az Amnesty International Mianmar-szakértője szerint nagyon úgy tűnik, hogy szervezett kampány folyik az országban azért, hogy minél több felhasználó jelentse a rohingya kisebbség Facebook-profiljait. Ilyen esetben, rengeteg hasonló bejelentés után a Facebook először automatikusan letiltja az érintett fiókokat – igaz, ez még nem magyarázza meg, hogy miért nem fordítanak most nagyobb figyelmet a területre, és engedik újra be azokat a felhasználókat, akik csak a reménytelen helyzetükre szeretnék felhívni a világ figyelmét.

A 2 milliárdnál is több aktív felhasználóval rendelkező Facebook felelőssége mostanában néhány hetente felmerül. A közösségi oldal technológiája érezhetően nem fejlődik olyan gyorsan, mint a felelősség mértéke és a kihívások, melyekkel egy ekkora közösségnek virtuális otthont adó vállalatnak számolnia kell. Úgy tűnik, a Facebook bár küzd a rendszerét kihasználva felerősített politikai propaganda, az álhírek és az erőszakos tartalmak ellen is – de az biztos, hogy bőven van még tennivalójuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!