szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Soha nem voltak még annyira leterheltek az eszközeinket kiszolgáló hálózatok, mint most. A szakemberek szerint új architektúrára van szükség ahhoz, hogy a jövőben rugalmasan működjön az életünk, no meg hogy biztonságban legyenek az eszközeink – és persze mi is.

Miközben egyre gyorsabban fejlődnek az okoseszközök, és egyre nagyobb teret hódít a mesterséges intelligencia, van egy terület, amiről nem szabad megfeledkeznünk: az egészet kiszolgáló infrastruktúráról. A működést lehetővé tévő hálózatok fejlesztése az egyik legsürgősebb feladattá lép elő ahhoz, hogy a fejlődés tovább folytatódhasson.

"A hálózatok a kezdetek óta nem voltak annyira fontosak, mint most, mert soha nem voltak még annyira leterhelve, mint most" – mondta Hajdu Péter, a Cisco Közép-Kelet-Európai régiójának ügyvezető igazgatója a T-Systems Magyarország által szervezett idei Symposium konferencián. A szakember szerint jelenleg egy csendes forradalom zajlik – de amennyire csendes, annyira lesz meghatározó. Hajdu úgy véli,

A mesterséges intelligencia, a felhők, a big data vagy épp a mobilok fejlődése miatt újra kell gondolnunk az egész rendszer alapját képező hálózatok felépítését.

Jelenleg ugyanis az a helyzet, hogy az elmúlt évtizedekben fejlesztett hálózatokat még ma is az emberek vezérlik, ami óriási energiákat és nem utolsósorban anyagiakat emészt fel

Magyar Telekom

A jövő hálózatainak önmagukat kell, hogy vezéreljék, és önmagukat kell tanítaniuk. Hogy ez mennyire nem a jövő, arra egy szemléletes példát is hozott Hajdu. A nyáron a Harvey hurrikán idején a Tesla bejelentette, hogy az autóban feloldja az akkumulátor korlátozását, amivel további 50 km-t tehetett meg az autó. Bár ez még egy emberi beavatkozás volt, de remek táptalaja lehet az automatizálható dolgoknak: a rendszernek meg kell tanulnia, hogy hasonló időjárási helyzetben automatán meghozzon egy döntést, és átkonfigurálja a hálózatot.

A szakember szerint jelenleg a hálózatok 95 százalékát manuálisan vezérlik, ami hosszú távon nem tartható. A számítások szerint néhány éven belül már óránként (!) 1 millió új eszköz csatlakozhat fel a hálózatra, amit képtelenség lenne emberi erőforrással gazdaságosan és átláthatóan menedzselni.

Pixabay / jeferrb

A fejlődésre azonban nemcsak ezért van szükség. A több eszköz nagyobb támadási felületet is nyújt a hackerek számára, amit nem biztos, hogy képesek vagyunk elsőre érzékelni. "Hozzászoktunk ahhoz, hogy a kiberbiztonságot az e-mailek, alkalmazások védelme jelenti, a kiberbűnözőknek azonban nem ez lesz az elsődleges célpontjuk. Nemrég például egy ausztriai négycsillagos szállodát bénítottak meg, 180 vendéget zárva el a saját szobájuktól. Mindezt az ajtónyitó kártyák meghackelésével sikerült elérniük. Ez is azt mutatja, ezek az IoT-eszközök rendkívül sérülékenyek lehetnek a mai architektúrában" – magyarázza Hajdu Péter.

A szakember szerint a megoldást az intuitív, szándékalapú hálózatok létrehozása jelenti, ahol a konfigurálást nem az ember végzi, csupán az erre irányuló szándékot adja meg. Épp úgy, ahogy a Tesla az autók átállítása esetében.

Hajdu Péter szerint a Cisco ezt a fajta folyamatot már kétirányúvá tette: a hálózatnak önmagától kell tanulnia, hogy milyen helyzetben milyen viselkedést vegyen fel, amikor a hálózatokban végbemenő folyamatokat figyeli.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!