szerző:
Tetszett a cikk?

Amennyire sokan rajongtak régen a Nokiáért, annyira nagy csalódást okoztak később a trónon elalvó, minden innovációról lemaradó finnek. A márka tavalyi feltámasztása – valódi csúcstelefon hiányában – nem sikerült túl átütőre, de a 2018-as Nokia 7 Plus révén most felcsillant a fény az alagút végén. Még úgy is, hogy a telefon csak középkategóriás.

Miután a Microsoft számára mind a Windows Phone platform, mind pedig a Nokia név használata zsákutcába torkollott, hirtelen feltűnt a színen a jelentős részben nokiás (humán)erőforrásból gründolt finn cég, a HMD Global, mely arra vállalkozott, hogy új életet lehel a márkába. Ebben a távol-keleti Foxconnt hívta segítségül, mint gyártópartnert, és tavaly meg is történt a nagy visszatérés.

Ami sajnos felemásra sikeredett, hiszen a régi/új 3310-es marketingfogásnak ugyan jó volt, de a 3-as, 5-ös, 6-os és 8-as szériájú mobilok egyszerűen belefulladtak az okostelefonok zsúfolt tengerébe. A HMD azonban nem adta fel a dolgot és idén több új ígéretes készülékkel rukkolt elő, melyek közül mi most a középkategória felső szegmensében rajtvonalhoz álló Nokia 7 Plus-t fogtuk vallatóra.

Odanézz!

A Nokia 2017-es modelljei már a bekapcsolásuk előtt elvesztették a vásárlók egy jelentős részét, ugyanis a külsőre szinte kivétel nélkül ásítóan unalmasak. A Nokia 7 plus viszont kapásból jó startot vesz, ez ugyanis végre egy olyan telefon, mely már a megjelenésével képes felhívni magára figyelmet.

László Ferenc

A csillogás veszélyes dolog, hiszen legalább annyira visszataszíthat egyeseket a vásárlástól, mint amennyire másokat csábít. A finn tervezők azonban ezúttal remek munkát végeztek, ugyanis a nagyrészt matt fekete felületeket felvonultató készülék komorságát remekül feldobják a bronzosan csillogó díszítések. Ez utóbbiakra az összes oldalélen, illetve hátul a kameránál, az ujjlenyomat-szenzornál, valamint a márkalogónál is figyelmesek lehetünk.

A bronz egyszerűen remekül áll a telefonnak, szerencsére semmi bazári hatást nem kelt az emberben. (Itt jegyezzük meg, hogy a Nokia 7 Plus nemcsak fekete/bronz, hanem fehér/bronz változatban is készül, ami főleg a nőknek jöhet be.)

Nem kicsi

A Nokia legfrissebb telefonja pontosan ugyanolyan hosszú, mint a Samsung Galaxy S9+, szélességben pedig még kicsit nagyobb is annál. Magyarul a 7 Plus csak a phablet kategória kedvelőinek körében lesz sikeres, ők viszont maximálisan elégedettek lehetnek a notch-tól mentes lehetőségekhez képest kimaxolt ergonómiával. (Tudják, a notch a kijelzőn az a kamera számára fenntartott kis betüremkedés, amely az iPhone X-esen jelent meg először, de egyre több gyártó kezdi alkalmazni.)

A hangerőállító gombpár a jobboldali él felső részére került, csakúgy, mint a bekapcsológomb. Ezek közös vonása, hogy ugyanúgy fémből vannak, mint a telefon váza: a készüléktestet egyetlen alumíniumtömbből alakítják ki a gyártási folyamat során. Többek közt ennek is köszönhető, hogy a 7 plus már az első kézbevétel során egy rendkívül masszív telefonnak érződik.

László Ferenc

Sokak örömére és talán kevesek bánatára a felső élen megmaradt a jó öreg jack dugalj, és ide akár az alapcsomag részét képező, átlagos minőségű vezetékes fülest is bedughatjuk. A sztereó kihangosításról le kell mondanunk, de az alsó élből kiszűrődő hangok korrekt minőségűek és a hangerő is elfogadható.

A bal oldalról kipattintható tálca hibrid kivitelű: vagy két darab nanoSIM-et, vagy pedig egy nanoSIM-et és egy microSD memóriakártyát képes magába fogadni. Medencébe semmiképp sem mennénk a készülékkel, de még esőben is fokozottan vigyázni kell rá, ugyanis semmilyen víz/por védelemről nem gondoskodott a gyártó.

A hátoldalra került, enyhén süllyesztett köralakú ujjlenyomat szenzor gyorsan és pontosan végzi a dolgát, de a telefon feloldásán kívül – más gyártók megoldásaival ellentétben – semmi extra funkcióra nem használható.

Nagyképű

A legfrissebb divatirányzatnak megfelelően immár nem 16:9, hanem 18:9 képarányú, vagyis hosszúkásan nyújtott érintőkijelző kereken 6 colos képátlóval bír. A Full HD+ felbontás ma már nem rekordérték, de nem is igazán van szükség ennél kifinomultabb képernyőre. Főleg akkor, mikor még a jelentősen nagyobb felbontású Galaxy S9+ is Full HD+-ra csökkentett üzemmódban üzemel alaphelyzetben.

László Ferenc

A kávák kellemesen vékonyítottak, de nem szupervékonyak, felül pedig, ahogy említettük, nincs a kijelzőbe belogó kis notch. A fényerő enyhén csalódást keltő: beltérben nincsenek gondok, de a tűző napsütés messze nem barátja az új Nokiának.

A frontoldali kamerával átlagnál jobb minőségű, 16 megapixeles fotók készíthetők, igaz autofókusz nélkül. Komoly hiányosság, hogy a filléres tételnek tekinthető notifikációs LED kimaradt a fedélzetről. Főleg amiatt, mert a nem OLED, hanem IPS LCD kijelzőn nincs fixen megjelenített időkijelzés, illetve értesítési felület.

Az óra és a dátum alapképernyőn történő megjelenítéséhez fel kell emelni a telefont, ezenkívül pedig a dupla koppintásos felébresztés is működik. A sarkokban lekerekített, de az oldalain teljesen sík kijelző védelméről Gorilla Glass üveg gondoskodik, igaz még egy régebbi, a 3-as változat.

Egységben az erő

A HMD/Nokia februárban csatlakozott az Android One programhoz, ami arra hivatott, hogy megállítsa a droidos platform totális töredezettségét, és garantálja azt, hogy a jó minőségű, korrekt ár/érték arányú hardvereken mindig a legfrissebb és legbiztonságosabb Android futhasson. A Nokia 7 Plus pedig kiváló példa arra, hogy miért lehet szeretni az Android One-t.

László Ferenc

A tesztkészüléken a legfrissebb Android 8.1 (Oreo) operációs rendszer teljesít szolgálatot és a biztonsági frissítés is áprilisi keltezésű. A Google mobil szoftverének felhasználói felülete lényegében teljesen érintetlen, emiatt egyesek fapadosnak érezhetik a szoftvert, mások viszont pont ezt a puritánságot szeretik benne.

A Google alap alkalmazásain kívül semmi extra sincs feltelepítve a 7 Plusra, és ez véleményünk szerint így van jól. Magyarul a felhasználóra van bízva, hogy milyen appokat telepít a telefonjára, amit ily módon semmilyen kéretlen alkalmazás sem lassít le.

László Ferenc

A duplaablakos appfuttatás adott, ami nem meglepő, hiszen már a 7.0-ás Android óta alapfunkció. FM rádió nincs, a zenelejátszó szerepét pedig a hangszínszabályzós Play Zene látja el.

Hardver

A minimalista szoftver mellé pakolt igen hatékony működésű hardver jelenti a garanciát arra, hogy a telefon semmilyen körülmények mellett sem lassul be, legyen szó egyszerre megnyitott tucatnyi alkalmazásról, vagy egy gyönyörű grafikájú játékról.

A nyolcmagos Snapdragon 660 ugyan nem egy high-end chipkészlet, de simán hozza azt a szintet, amit az 1-2 éves abszolút felsőkategóriás chipsetek tudtak. A 4 GB RAM miatt sem érheti kritika a gyártót, mint ahogy a 64 GB-os belsőmemória is rengeteg alkalmazáshoz, fotóhoz, videóhoz és zenéhez elegendő. Utóbbiból egyébként alaphelyzetben 49 GB szabad.

László Ferenc

Míg a Samsungnak 3500-as, addig a Nokiának 3800 mAh kapacitású akkumulátort sikerült beletennie egy közel azonos méretű készülékházba. Nagy csodát nem szabad várni, vagyis a 2 napos üzemidő csak nagyon óvatos használat mellett hozható. Reálisan 1-1,5 napos használatra lehet számítani.

Vezeték nélküli tölthetőség nincs, a 18 W-os alapáras gyorstöltő pedig 1 óra alatt körülbelül 75 százalékos töltöttséget tud produkálni. Kár, hogy az utolsó 25 százalékot még egyszer ennyi időt alatt lehet csak belepumpálni a telepbe.

A 300/50 Mbps sebességű 4G mobilnet nem üti meg az eminens csúcsmobilok 1200/200-as tempóját, de ennek a gyakorlatban szinte semmi negatívumát nem érezni. A kétsávos wifi a mai elvárásoknak megfelelően ac szabványú, és kapunk többek közt hotspot funkciót, Bluetooth 5.0-át, NFC-t, gyors és pontos GPS-vevőt, valamint USB Type-C rendszercsatlakozót. Utóbbira az OTG funkciónak köszönhetően külső perifériákat is csatlakoztathatunk, de a 2.0-ás verziószám miatt több 10 GB-nyi fotó lementése nagyon sok időt vehet igénybe.

Képalkotás

A hátlap síkjából 1,5 milliméterre kiálló Zeiss optikás kameramodulban egy 12 megapixeles és egy 13 megapixeles képérzékelő rejtőzik. Emiatt egyrészt kétszeres optikai nagyítást, másrészt háttér-elmosásos portré üzemmódot kapunk.

László Ferenc

Az f1,75-ös fényerejű főkamera gyorsan fókuszál és remek képeket rögzít, bár sötétben jól jönne az optikai képstabilizátor. Utóbbi esetben a fényérzékenység megemelése, illetve végszükségben a dupla LED-es villanó használata jelenthet megoldást. A kiegészítő kamera már csak f2,6-os fényerejű, és hiába bír 1 millióval több képponttal, a képminősége egyértelműen elmarad a főkameráétól. Rossz fényviszonyok mellett a második kamera automatikusan inaktívvá válik, és ilyenkor csak egyszerű digitális zoomot kapunk az optikai helyett.

Említést érdemel továbbá a HDR üzemmód, a remek panorámakép funkció, illetve a Pro mód, melyben a haladó fotósok minden beállítást manuálisan végezhetnek el. A videófelvevő tudja a 4K-t, ám ilyenkor még a digitális képstabilizálás sem működik, ez ugyanis csak Full HD-től lefelé érhető el. A mozgóképek kiváló minőségű sztereó hangsávval rendelkeznek, köszönhetően a Nokia Ozo-féle hárommikrofonos, zajszűrős rögzítésnek.

Az élő Facebook- vagy YouTube-videóink egyszerre tartalmazhatják mind a hátoldali-, mind pedig a frontkamera képét, akár kép a képben módon, akár pedig osztott képernyős formában. Emiatt a 7 Plus könnyen a vloggerek egyik kedvenc mobiljává válhat.

László Ferenc

Ár és konklúzió

+: szemrevaló külcsín, általánosan kiváló minőség, fürge működés, friss szoftver, korrekt üzemidő.

: hiányzik a notifikációs LED, a kijelző lehetne nagyobb fényerejű, a kamerából kimaradt az OIS, nem vízálló.

Bátran ki merjük jelenteni, hogy a Nokia 7 Plus a finn márka androidos feltámadása óta az első olyan okostelefon, mely végre túlnyomóan pozitív érzelmeket képes kiváltani, és amelyet tudás tekintetében sem igazán érheti kritika.

Azt persze nem szabad elfelejteni, hogy a Nokia 7 Plus nem egy minden hájjal megkent csúcskategóriás mobiltelefon, viszont ennek megfelelően az ára is sokkal barátibb, mint a 300 ezer forint körül mozgó high-end versenytársaké. Cikkünk írásakor 135 ezer forintos áron kapható a készülék, amiből néhány hónap múlva akkor válhat majd igazán jó vétel, ha 100-110 ezer forintra csökken az ára.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!