szerző:
Tetszett a cikk?

A felső kategóriákba tartozó hordozható számítógépekért nagyon sok pénzt kérnek el, így joggal merül fel a kérdés, mit kapunk cserébe. Megnéztük, kipróbáltuk.

A Thinkpad márkanevet vélhetően keveseknek kell bemutatnunk, hiszen az IBM még a 90-es évek elején vezette be azt, és az azóta eltelt évtizedekben lényegében egybeforrt a minőségi üzleti notebook fogalmával. A 2005-től már a Lenovo által pátyolgatott sorozat évről évre megújul, és nincs ez másképp idén sem, amikor is mind az X, mind a T, mind pedig az L szériás Thinkpadek megújultak.

Mi ezúttal a klasszikus üzleti T sorozat egyik legújabb modelljét, a korábbi T470s-t váltó T480s-t fogtuk vallatóra.

Kompakt elegancia

Jelen tesztalanyunkról már messziről lerí a származása: a matt fekete készülékház sarkában ott virít az átlósan elhelyezett ThinkPad felirat a maga elmaradhatatlan világító pontos i betűjével. A borítás kellemes tapintásérzetet biztosít, ami teljes joggal el is várható ebben a kategóriában, mint ahogy a minden fronton kifogástalan összeszerelési minőség.

László Ferenc

A 33 centiméter széles, 22,6 centiméter hosszú, illetve 1,8 centiméter vastag készülék remekül hordozható, akár a hónunk alá csapva, akár a táskánkba vagy hátizsákunkba becsúsztatva. Akinek esetleg még ez a méret is túl nagy, annak házon belül csak egyetlen más választása marad, az abszolút csúcsmodell X1 Carbon. Ez a karbonszálas borítású flagship modell változatlan kijelzőméret mellett körülbelül ujjnyival kisebb széltében és hosszában, és minimálisan vékonyabb is.

A katonai MIL-STD-810G minősítéssel rendelkező T480s 1,32 kilogrammot nyom a mérlegen, ez nagyjából megegyezik az üzleti felhasználók körében szintén népszerű MacBook Air súlyával. A gép tudásához képest nem sok, de a már említett és persze drágább csúcs ThinkPad még ennél is könnyebb 190 grammal.

A kijelzőt tartalmazó felső rész egy-egy méretes és igen masszívnak tűnő zsanéron fordul, és akár 180 fokban felhajtható. Ennél többre csak a táblagéppé átalakítható érintőkijelzős masinák képesek.

László Ferenc

Milyen dolgozni vele?

A 14 colos képátló ideálisnak mondható, hiszen ezen a felületen már sokkal kényelmesebb dolgozni, mint 12-13 colon, viszont a gép sokkal kisebb maradhat, mint a 15 colos modellek. A tükröződésmentes bevonatot kapott IPS panelnek köszönhetően nemcsak a rolóval árnyékolt irodában, hanem akár egy kávézó napsütéses teraszán is jól látható a kép, amiben az átlagnál nagyobb fényerőnek is komoly szerepe van.

A tesztgép 2560x1440 pixeles felbontású nem érintésérzékeny kijelzőt kapott, de azok sem járnak sokkal rosszabbul, akik Full HD panellel rendelik meg a gépet. Sőt, ha fontos az érintésérzékenység, akkor csak az utóbbi felbontás játszik.

László Ferenc

Az LCD feletti kamera 720p felbontású, ami a Skype-hoz tökéletesen megfelel. Az online kémkedéstől félők retesszel zárható kamerát is választhatnak: ez a ThinkShutter névre keresztelt megoldás sokkal elegánsabb, mint fekete ragasztócsíkkal vakítani meg a kamerát.

A cseppálló billentyűzet 82 gombot vonultat fel, melyek mérete és nyomáspontja egyaránt kiválónak mondható. Sötétben jó szolgálatot tehet a háttérvilágítás, a G, H és B billentyűk által közrefogott piros TrackPoint viszont ma már sokkal inkább nosztalgikus (egyes megfogalmazások szerint szimplán csak csúnya), semmint hasznos feature. Aki esetleg nem tudná, ennek a kis piros pöcöknek a segítségével is mozgatható az egérkurzor.

László Ferenc

Erre viszont sokkal alkalmasabb a klaviatúra alatti érintőpad, mely 10x6,5 centiméteres felületen és három felső nyomógombbal kiegészítve várja ujjainkat. Talán mondanunk sem kell, hogy a Windows 10 gesztusait támogatja a rendszer, jobbra tőle pedig ott az elmaradhatatlan biometrikus azonosítás, a tapasztalataink szerint villámgyors és hibátlan működésű ujjlenyomatszenzor.

Az erő

A motorháztető alatt az Intel legújabb, immár nyolcadik generációs Kaby Lake-R processzora teljesít szolgálatot, esetünkben konkrétan az i7-8650U típusjelzésű csúcsmodell. Ami önmagában véve több mint 100 ezer forintos tétel, és egyebek közt emiatt sem olcsó mulatság ez a ThinkPad. A nyers erő frontján komoly előrelépést tapasztalhatunk, ugyanis míg tavaly be kellett érnünk két maggal, idén már négy magot kapunk. Ha nem is mesebeli 100 százalékos, de adott esetben 40 százalékos lehet a teljesítménybeli különbség a 2017-es hardverhez képest.

László Ferenc

A processzorban lévő integrált grafikus megoldás mellé jól jön a 2 GB-os GeForce MX150, ami régebbi játékokhoz vagy butított grafikás újabb játékokhoz elegendő. Ha ennél többre vágyunk, ahhoz már GTX1050-es GPU kellene, ez azonban nem rendelhető a T480s-hez, ami ugyebár nem is egy gamer kategóriás termék.

A RAM 16 GB-os és 24 GB-ig bővíthető, a Samsung gyártmányú SSD-n pedig 512 GB helyünk van. Utóbbi akár 1 TB-os változatban is rendelhető, de egy második meghajtónak már nincs helye a kompakt gépben. A Windows 10 az izmos rendszeren alig 10 másodperc alatt betöltődik, a leállítás pedig mindössze 2 másodperc. Huzamosabb terhelés során hajlamos felmelegedni a gép, de kellemetlen forróságról szó sincs: garantáltan nem ezen a ThinkPaden fogunk tojást sütni. A hűtőventillátor terhelés alatt hallhatóvá válik, de zaja egyáltalán nem zavaró.

Az 57 Wh kapacitású beépített akkumulátor a gyári adatok alapján 15,6 órás üzemidőt biztosít. Ezt ugyan még csak megközelíteni sem tudtuk, ettől függetlenül az átlagos használat mellett tapasztalt 9-10 órás üzemidő sem nevezhető rossznak. A töltést illetően új szelek fújnak, a megfáradt telepet ugyanis már egy szimmetrikus és kompakt USB Type-C aljzaton lehet új életre kelteni. A 65 W-os gyári töltő gyors munkát végez, egy 0-80 százalékos töltés körülbelül 1 óra alatt letudható.

László Ferenc

Felszereltség

Vezeték nélküli fronton adott a dual-band és ac wifi, valamint a Bluetooth 4.1, vezetékes fronton pedig jó hír, hogy egyes hasonló gépektől eltérően nem kell extra adapter a gigabites nethez. Ezenkívül említést érdemel még a négy USB 3.1 port, melyek közül az egyik Thunderbolt 3 kompatibilis, a HDMI 1.4b kimenet, a SmartCard slot, az SD memóriakártya-olvasó, az opcionális nanoSIM slot (mobilnethez), illetve a jack dugalj.

Mikrofonból kettőt kapunk, a sztereó hangrendszer pedig Dolby Audio Premium kompatibilis, ettől függetlenül sem a hangerejével, sem a minőségével nem vagyunk maradéktalanul elégedettek. Alul négy gumitalp található, melyeknek köszönhetően felülettől függetlenül mindig stabilan a helyén marad a gép.

László Ferenc

Ár és konklúzió

+: általánosan kiváló minőség, gyors működés, remek kijelző, jó üzemidő.

: a hangszórópár lehetne jobb minőségű, játékhoz kevés lehet a GPU, magas ár.

Tesztünk során a Lenovo ThinkPad T480s kiválóan helytállt, sem a minőségével, sem a használhatóságával, sem pedig a sebességével nincsenek problémák. Rövid távon tehát már bizonyított a masina, melyről hosszú távú tapasztalatokat a vásárlók szereznek majd, de a teszt során az az érzésünk támadt, hogy ennek a masszív ThinkPadnek a megbízhatóságával sem lehetnek gondok.

A bátran 2018 egyik legjobb üzleti notebookjának nevezhető Lenovo ThinkPad T480s-nek persze alaposan megkérik az árát. Az általunk kipróbált csúcsközeli konfiguráció ára mintegy 750 ezer forint, de komoly százezreket spórolhatunk, ha beérjük i5-ös processzorral, Full HD kijelzővel és szerényebb kapacitású SSD-vel.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!