szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínai kutatók bukkantak rá egy új pókfajra, amely még az emlősökhöz képest is szokatlanul odaadóan viselkedik az utódaival.

Abban semmi meglepő nincs, hogy az emlősök viszonylag hosszú ideig gondozzák kicsinyeiket, amiket általában tejjel táplálnak. Kínai tudósok most azonban olyan új pókfajt fedeztek fel, amik az emlősvilágra jellemző szülői tulajdonságokkal rendelkeznek.

A Tajvanon előforduló, az ugrópókok osztályába tartozó faj szintén tejjel táplálja utódait, amelyhez a kicsik anyjuk tojásrakó szervén keresztül jutnak hozzá. A póktej ráadásul jobb is, a kutatók ugyanis azt mondják, abban négyszer annyi protein van, mint például a tehéntejben.

A Science magazinban ismertetett tanulmányból az is kiderült, hogy a póktej fogyasztása nem létszükséglet a frissen kikelt egyedek számára, de a szakemberek szerint jótékony hatással van az utódok túlélési esélyeire, és ráadásul egészségesebbek is lesznek tőle.

Egy másik érdekességre is fény derült. Az emlősök általában hosszú ideig figyelnek az apróságokra, mielőtt útjukra engednék őket. Ezt a szülői hozzáállását ennél a pókfajnál is sikerült kimutatni, esetükben ráadásul szokatlanul hosszabb ideig tart: a pókok 40 napig figyelik a kicsik cseperedését, ami már a tudósok szerint a felnőttkor kezdete.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!