szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két évig üldözte, most beérte a NASA űrszondája az 500 méteres Bennut.

A múlt heti sikeres Mars-misszió után magyar idő szerint hétfő este újabb történelmi lépést tett a NASA: OSIRIS–REx űrszondájuk megérkezett a Bennu névre keresztelt aszteroidához. Az eseményt élőben sugározta a NASA. (Az űrhivatal Twitter-oldalán néhány másodpercig egy, a leszállással kapcsolatos bejegyzés is olvasható volt, ez azonban később eltűnt.)

A Bennu egy 1999 RQ36 katalógusjelű aszteroida, amely a szakemberek szerint az emberiség számára az eddigi legveszélyesebb ismert aszteroida. A NASA szerint 2182-ben komoly veszélyt jelenthet a Föld számára, még ha az összeütközés esélye csak 1:1800-hoz is.

Az 500 méter átmérőjű kisbolygót 2016 őszén kezdte el üldözni a szonda, hogy számos tudományos műszer segítségével feltérképezze felszínét, és megértsék annak kémiai és ásványi összetételét.

A napenergiával működő űreszköz 2020 júliusában fogja megközelíteni az aszteroida felszínét, és egy robotkar segítségével megpróbál róla kőzettörmeléket begyűjteni. Az űrszonda kőzetmintákat szállító kapszulája hatmilliárd kilométeres űrutazás után 2023-ban tér vissza a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!