szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Augusztusban robbant a hír, hogy a Google visszatérne Kínába – egy cenzúrázott keresővel. A céget rengeteg kritika érte azóta, de végül úgy tűnik, a dolgozók miatt hátrálnak meg.

Erős volt az idei mezőny, de az év egyik legnagyobb tech-botrányát a Google-nek sikerült kirobbantania. Egész pontosan a The Intercept borította a bilit, amikor nyilvánosságra hozta: a Google vissza akar térni Kínába, mindezt pedig egy olyan keresővel kívánják megtenni, ami cenzúrázza a tartalmakat.

Mindez a Google elveinek sutba dobását jelentette, hiszen a keresőóriás korábban éppen azért vonta ki magát a távol-keleti piac ezen részéről, mert a rezsim cenzúrázta az internetet, és nem tartja tiszteletben a szabadságjogokat. A cég dolgozói tiltakoztak, miközben kiderült, egészen durva dologra készül a vállalat.

A Google vezére, Sundar Pichai aztán október közepén váratlanul beismerte, hogy tényleg dolgoznak a Dragonfly nevű projekten, igaz, néhány hete egy szenátusi meghallgatáson már ennek ellenkezőjét állította. Most azonban újabb csavar jött a történetbe, az eredeti hírt is megszellőztető The Intercept szerint ugyanis

leállították a Dragonfly-projektet.

A jogvédő szervezetek örömmel fogadták a hírt, ám az Amnesty International főtitkára, Kumi Naidoo csalódott volt a visszakozás mögött meghúzódó ok miatt. Mint írta, nem szabad elfelejteni, hogy ez a projekt sosem került volna napvilágra, ha nem szivárog ki a sajtónak, ráadásul nem is az emberi jogok miatt lépnek vissza tőle, hanem a Google dolgozóinak ellenállása miatt.

Korábban a Google több mint 200 mérnöke írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a Dragonfly lelövését kérik, további 1400 dolgozó pedig azt akarta elérni, hogy a Google tegye lehetővé az etikailag megérdőjelezhető projektek szigorú ellenőrzését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!