szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok, Izrael és Dél-Korea vezeti azt az összegzést, amely a különböző országok tudományos erőfeszítéseire fókuszál többféle szempontból is. Bár az interaktív lista értelmezésekor tekintettel kell lenni az országok nagyságára, teljesítőképességére is, a számok sok mindenről árulkodnak.

Bár nincsen specifikus mérés arra, hogy mennyiben járul hozzá egy-egy ország a világ egészének tudományos fejlődéséhez, néhány kulcsfontosságú mutató felmérése támpontot adhat ehhez. Ilyen témában készítettek interaktív listákat a brit RS Components mérnökei, négy különböző szempontból elemezve jó pár országot. Vizsgálták a kiadott tudományos kutatások számát, a regisztrált szabadalmakat, az ezer főre eső kutatók számát, illetve azt, hogy a GDP hány százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre.

RS Components

Az országok minden jellemzőre kaptak egy pontszámot, és ezek összesítéséből jött ki az eredmény (maximum 100 pont), azaz a sorrend. A listát az Egyesült Államok vezeti (75,05 pont), Magyarország pedig a sereghajtók között van a maga 18,03 pontjával. A számokból egyértelműen látszik, hogy nem sok nálunk a kutató (ezer főre hat esik), Dél-Koreában viszont 14 ez a szám. Kutatásra-fejlesztésre a GDP 1,21 százalékát fordítják (legalábbis e lista szerint), a listavezető Egyesült Államokban 2,74 százalékot (persze itt sokkal nagyobb a kiindulási összeg), a legtöbbet Izraelben áldozzák erre: a GDP 4,25 százalékát.

A szabadalmak szempontjából már jobban állunk (158 darab), de azért hol van ez a listavezető Egyesült Államoktól (155 982 darab), még ha be is kalkuláljuk, hogy egy jóval nagyobb országról van szó. A Japán a második ebből a szempontból: 54 422 szabadalmat regisztráltak, de Németország is jeleskedik ezen az al-listán (17 752 szabadalom).

A tudományos kutatások számát illetően az Egyesült Államoké a vezető hely (26 855), és az élbolyban ott van az innovációban egyre erősödő Kína is (14 234), illetve Németország (8201). Érdekes, hogy az összesített listán igen elöl álló Dél-Koreában „csak” 2089 tudományos kutatást számláltak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!