szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A DeepNude nevű applikáció "levette" a ruhát a neki megmutatott fotón szereplő emberről, hogy egy kamu meztelen fényképet hozzon létre róla. A fejlesztők próbálják kimagyarázni a dolgot.

Valószínűleg nem túlzás azt állítani, hogy jelenleg az egyik legveszélyesebb fejlesztés a deepfake technológia. 2017 nyarán egy ijesztő videót mutattak a tudósok, amiben Barack Obamát "hamisították meg", azóta azonban már nem csak a laboratóriumokban használható a technológia. Nemrég például életre kelt a Mona Lisa, legutóbb pedig Mark Zuckerbergről készítettek egy kamu videót.

Amellett, hogy az álhírek terjesztésének egy igen veszélyes új generációjáról beszélhetünk, a hétköznapi, óvatlan internetezőkre is komoly veszély leselkedik, ugyanis a megfelelő mennyiségű adatot (fotót, videót) összegyűjtve bárkiről lehet egyre hihetőbb kamu videót készíteni.

Ennek fényében talán érthető, miért beszélhetünk az egyik legveszélyesebb technológiáról, ám a jelek szerint vannak, akik ezt nem így gondolják. Valaki ugyanis elkészített egy DeepNude nevű applikációt, ami képes arra, hogy bárkiről készítsen egy kamu akt fényképet. Az alkalmazás digitálisan távolítja el az illetőről a ruhát, így hozva létre egy meztelen képet róla.

DeepNude

Az 50 dollárért (nagyjából 14 ezer forint) árult appot a Motherboard szúrta ki nemrég. Az alkalmazás olyan nagy felháborodást váltott ki, hogy a fejlesztők inkább inaktiválták, így már nem lehet azt letölteni – írja a BBC.

A fejlesztők azzal indokolták a döntésüket, hogy

a világ még nem állt készen az applikációra.

Szerintük túl nagy a kockázata annak, hogy ezzel visszaél valaki, így inkább levették azt a kínálatból, mert ilyen áron nem akarnak pénzt keresni. Mindenki, aki eddig fizetett érte, visszakapja a pénzét. Másik verzió nem lesz, és a jogot is visszavonják, hogy bárki használhassa azt.

Ugyanakkor az app mindenkinél működik, aki már letöltötte. A DeepNude fejlesztői szerint az appot szórakoztatónak szánták.

Az ingyenes verzióban egy vízjelet kap az elkészült kép, a megvásárolt esetében pedig egy kis jel kerül a kép egyik sarkába, ami jelzi, hogy hamis képről van szó.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!