szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelenleg enyhülni látszó amerikai-kínai kereskedelmi háború nem maradhat következmények nélkül. Mindkét felet lépésekre kényszeríti a megélt bizonytalanság, a globalizáció megbízhatóságába vetett hit elvesztése.

A Huawei ellen hirdetett embargóban csúcsosodott ki az amerikai-kínai kereskedelmi háború, (az ügy egymást követő részleteiről itt olvashatnak) ami most enyhülni látszik. A Huawei újra vásárolhat amerikai termékeket, igaz, bizonyos korlátozásokkal.

Persze elég egyszer átélni egy ilyen helyzetet, és többé senki sem szeretne kiszolgáltatott maradni, nem véletlen, hogy nem csupán a Huawei, hanem egyéb nagy kínai vállalatok is keresik/fejlesztik az amerikai termékek alternatíváját. Ezért is emlegetik a kereskedelmi háború nagy vesztesének a Szilícium-völgyi cégeket.

Az éremnek azonban van egy másik, és ismét csak Kínát sújtó oldala: a Nikkei Asian Review jelentése szerint egyre több amerikai cég dönt úgy, hogy kiviszi a termelését vagy legalábbis annak egy részét Kínából, többek között költségeik emelkedése miatt.  A szóban forgó cégek között van a Microsoft, a HP, a Dell és például az Amazon is. A HP és a Dell a világ első, illetve harmadik legnagyobb PC-gyártója (együttesen lefedik a globális piac 40 százalékát) a notebook-gyártásuk 30 százalékát tennék át máshova. Az Amazon Vietnámban gyártatná Kindle e-olvasóját és Echo hangszóróját, a Microsoft pedig Thaiföldet és Indonéziát nézte ki.

Korábban már hallani lehetett arról, hogy a Nintendo is inkább Dél-Kelet Ázsiában gyárttat le két új Switch modellt, és az Asus és az Acer is fontolgatja a gyártás áthelyezését. Az Apple nagy beszállítója, a Foxconn is hasonlóan gondolkozik, új gyártási helyeket keres, ami viszont megemelheti majd az iPhone-ok árát.

A nagy technológiai vállalatok lépése komoly hatással lehet a kínai gazdaságra is. A kínai QianZhan adatai szerint 1991 és 2017 között a kínai elektronikai export és import 10 milliárd dollárról 1,37 billió dollárra nőtt. A tech-cégek kivonulása könnyen megfordíthatja ezt a tendenciát, új riválisokat állítva „a világ legnagyobb tech-gyárának”, és akkor még nem is beszéltünk a feleslegessé vált munkaerőről.

Ha értesülni szeretne a fejleményekről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!