szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sky News által közölt független jelentés szerint a brit hatóság arcfelismerő rendszere az esetek 81 százalékában téved. A rendőrök szeirnt viszont másként kell számolni.

A világ számos pontján kísérleteznek azzal, hogy az arcfelismerő technológiát valamilyen formában a hatóság szolgálatába állítsák. Ennek előnye elméletben, hogy így sokkal kevésbé tudnak elrejtőzni a bűnözők, így hatékonyabbá válik a bűnüldözés. A gyakorlat viszont azt mutatja, bőven vannak még problémák a rendszerrel.

Nemrég az Egyesült Államokban végeztek el egy olyan tesztet, aminek eredménye láttán könnyen elmehet a képviselők kedve az arcfelismerő rendszerek engedélyezésétől. A kísérlet során a szoftvernek 25 ezer körözési fotót kellett összehasonlítania a képviselők arcképével, és kiderült, 28 esetben (tévesen) talált egyezést.

A britek hasonló rendszerrel próbálkoznak, ám az amerikai 5 százalékos hibahatárhoz képest – ami így is komoly kérdéseket vet fel a megbízhatósággal kapcsolatban – jóval rosszabb a helyzet. Az Egyesült Királyságban alkalmazott szoftver az esetek

81 százalékában tévesztette össze egy ártatlan arcképét egy bűnözőével.

Mindez azt jelenti, hogy ötből négyszer tévedett a gép, ami minden szempontból katasztrofális eredménynek mondható, hiszen ha ez alapján állítanának bíróság elé valakit, az igen súlyos következményekkel járna.

A Sky News által közölt beszámoló azért is fontos, mert ez az első független elemzés az alkalmazott technológiáról, amit egyébként 2016 augusztusában használtak először a Notting Hill-i karneválon. Azóta már 10 különböző helyen vetették be, amely során 42 gyanús személyt talált a gép – ám kiderült, csupán nyolc esetben volt igaza, vagyis az esetek 81 százalékában hibásan döntött.

A brit Metropolitan Police szerint ugyanakkor nem ez a helyzet.

A rendőrök egy másfajta számítási módszert alkalmaztak: megnézték, a sikeres és sikertelen kísérletek száma hogyan alakul a teljes eddigi feldolgozottsághoz képest. Ezek szerint a tévesztések csupán 0,1 százalékot tesznek ki, ami még az amerikainál is jobb eredményt mutat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!