szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden negyedik magyar munkavállalóra hatással lehet a mesterséges intelligencia térnyerése.

Mintegy kilencszázezer állást alakíthat át érdemben a mesterséges intelligencia térnyerése 2035-re – derül ki a PwC Magyarország tanulmányából, amelyet a Magyar Nemzet ismertet. A folyamat három hullámban megy végbe 2035-ig, és eleinte keveseket érint. Az első hullám inkább a monoton, adminisztrációs feladatokra hat, a robotok csak 2030-tól kezdik el kiszorítani a gyárakból a kékgallérosokat. A Magyarországon legtöbbeket foglalkoztató feldolgozóiparban, a kereskedelemben, a közlekedési ágazatokban, valamint az építőiparban is általánossá válik ekkorra az auto­matizáció.

Összességé­ben 2025 és 2030 közötti technológiai fejlődés az érintett ágazatokban ma meglévő munkahelyek 23 százalékára lehet hatással.

A leglátványosabb változásra 2030 után kell számítani Magyarországon, ekkor a mesterséges intelligencia térnyerése a magyar munkavállalók egyharmadát foglalkoztató feldolgozóipart, szállítmányozást és az építőipart már drámai mértékben fogja érinteni.

A gyártásban a folyamat közel 385 ezer, a szállítmányozásban 108 ezer, míg az építőiparban 107 ezer állást alakíthat át.

A PwC Magyarország tanulmánya ugyanakkor kitér arra, hogy sok területen elkerülhetetlen az emberi felügyelet – például a szállításban –, ráadásul a társadalmi kapcsolatok sem pótolhatók a mesterséges intelligenciával. Csakhogy ahhoz, hogy a dolgozók megfeleljenek a mesterséges intelligencia korában is, gyökeresen át kell alakítani az oktatási és képzési rendszert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!