Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Május óta tart már a Huawei kálváriája, amikor is Donald Trump kereskedelmi feketelistára tette a kínai vállalatot, amellyel így nem üzletelhetnek az amerikai beszállítók. Ahhoz, hogy ezt mégis megtegye valaki, a különleges engedélyre van szüksége az amerikai kereskedelmi minisztériumból, amit úgy tűnik, hamarosan több vállalat is megkaphat.
Wilbur Ross amerikai kereskedelmi főtitkár vasárnap úgy nyilatkozott a Bloombergnek: "nagyon rövid időn belül" megkezdődhet a licencek kiosztása az igénylőknek. A beszámoló szerint eddig 206 ilyen kérelem érkezett a hivatalhoz, ami Ross elmondása szerint sokkal több, mint amennyire eredetileg számítottak.
[Az amerikai tech óriások vezetői sürgetik Trumpot, engedje, hogy szállítsanak a Huaweinek]
A főtitkár hangsúlyozta, az engedély kiadása nem magától értetődő, az igénylők egy része elutasításra számíthat.

Hogy mely vállalatok folyamodtak az engedélyért, azt egyelőre nem tudni, Ross azt sem árulta el, hogy a Google köztük van-e. Ez azért is lenne lényeges, hiszen ha az Androidot, valamint a Google alkalmazásait újra használni lehetne a Huawei mobiljain, az Kínán kívül nagyon sok ország vásárlói számára jelentene vonzerőt. Arról nem is beszélve, hogy a legutóbbi hírek szerint az Android kiváltására fejlesztett Harmony OS még nagyon nincs abban az állapotban, hogy eredményesen helyettesíteni tudja a Google operációs rendszerét.
A legutóbb megadott "türelmi idő" november 18-án jár majd le, így a követkető két hétben egész biztosan elbírálja majd az Egyesült Államok a cégek kérelmeit.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.