szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Daniel Russell, a Google kutatója szerint érdemes néhány tanácsot megfogadni, mielőtt legközelebb keresést végez a weben.

Naponta több milliárd keresést indítanak a felhasználók az interneten, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb tartalmat. Legyen az egy régen látott videó, egy szócikk vagy egy szolgáltatás, a lényeg minden esetben ugyanaz: annál könnyebben bukkanunk rá, minél profibban keresünk.

Daniel Russell 14 éve dolgozik a Google-nél, azóta kutatja a felhasználók keresési szokásait. Az elmúlt másfél évtized tapasztalatai alapján állított össze egy hatos listát, amely segít, hogy mindig megtaláljuk, amit keresünk.

1. Végezzünk még egy keresést

A szakember szerint a felhasználók hajlamosak úgy gondolni, hogy egyetlen kereséssel meg kapják a kívánt választ. Ez a legtöbb esetben nem igaz, ezért érdemes legalább két-három keresést elvégezni – (különböző megközelítésből, más-más kulcsszavakkal –, hogy több hiteles forráshoz jussunk a témában.

2. Ellenőrizzük a források hitelességét

Rátalálni valamire elég, azt is meg kell néznünk, az milyen weboldalon szerepel. Russell szerint érdemes átgondolni, hogy az adott weboldal "miért akar segíteni" a válasszal, milyen célja van az információ biztosításával, illetve az adott információ összhangban van-e a más oldalakon szereplő információkkal. De azt is érdemes megnézni, hogy az online fórumokon miket mondanak a weboldalról más felhasználók. Így nagyobb eséllyel rájöhet az ember, ha egy weboldalon lévő "válasz" nem valódi, csak meg akarják vele vezetni.

3. Kérdezzünk, ne válaszojunk

Fontos szempont, hogy a kereséskor ne azt írjuk bele a keresőbe, ami szerintünk a helyes válasz egy adott kérdésre, mert akkor egész biztosan olyan oldalakkal találkozunk majd, ami a mi feltételezésünket erősíti meg – akkor is, ha az téves.

Ha például a tacskó kutya súlya érdekel bennünket, akkor ne írjuk bele a keresésbe, hogy szerintünk hány kilogrammos az eb (pl. "10 kg tacskó", inkább írjuk azt: mennyi egy tacskó súlya.

4. Szűkítsük a keresést

Az egyik legfontosabb dolog, ha nem tudjuk a választ egy adott kérdésre, hogy először a témával kapcsolatos általános dolgokra keressünk rá, majd utána próbáljuk szűkíteni a tárgyat. Ha például arra keresünk rá, hogy hány orvos van Magyarországon, valószínűleg egy átlagos számot kapunk. Ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen orvosról beszélünk: ha nekünk sebész kell, máris jóval kisebb szám lesz a kapott eredmény.

5. Keressünk többféle módon

A kereséskor az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen kifejezéseket írunk a keresőbe. Ezek segítségével találja meg ugyanis a választ az algoritmus, ám ha nem a megfelelő szavakat visszük fel, az eredmény nem biztos, hogy a megfelelő lesz. Éppen ezért érdemes egyszerre többféle formában is elvégezni a keresést – többféle böngészőben, böngészőlapon, más-más keresőkifejezésekkel. A végén pedig összehasonlítani a kapott eredményeket.

6. Használjunk más eszközöket is

Ha vizuális tartalmat szeretnénk megtalálni, akkor a legjobb, ha kipróbáljuk a képkeresőt, a videókeresőt, vagy épp a könyvkeresőt. Mindez hasznos lehet például egy önéletrajz megírásánál, egy főzős videó megkeresésénél, vagy épp egy idézet megkeresésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!