szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple-vezér Tim Cook szereti úgy jellemezni vállalatát, mint a felhasználói adatokat megvédő céget. Egy új felmérés eredménye szerint sok felhasználó egyáltalán nem osztja ezt a gondolatot.

Érdekes megállapítások olvashatók ki a kiberbiztonsággal foglalkozó nCipher nemrég közölt felméréséből. A cég annak járt utána, hogy a nagy technológiai vállalatok mennyire jó adatgazdák, meg lehet-e bennük bízni. A kutatást ismertető ZDNet cikke szerint a megkérdezettek úgy vélik: a Google jobban végzi ezt a feladatot, mint az ugyanilyen munkával foglalkozó Apple.

A kutatást több mint ezer amerikai állampolgár megkérdezésével végezték. Az egyik kérdés úgy hangzott, melyik az a vállalat, amelyre a felhasználók szerint nyugodtan rá lehet bízni az adatokat. Az első helyen a Google végzett, a felmérést kitöltők 42,6 százaléka válaszolta azt, hogy a keresőcég biztonságban őrzi a szenzitív információkat.

Unsplash/zhang kaiyv

A második helyet az Amazon szerezte meg, 38,3 százalékos eredménnyel, míg a Tim Cook vezette Apple 36,7 százalékot tudott elérni, amely a dobogó harmadik fokára volt elegendő. Mindez azért is érdekes, mert az Apple elég gyakran hangsúlyozza, mennyire fontos számára az adatok védelme, és hogy ami az iPhone-okon történik, azt csak a felhasználók látják. A cég a januári CES-en egy plakátot is kirakott erről, hogy vetélytársait cukkolja, de azután valószínűleg meg is bánták azt.

Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy az Apple képtelen jól őrizni a felhasználói információkat, hiszen a listában szereplők többi cég is követett már el olyan bakit, melynek levét pont a felhasználók itták meg.

A kutatás másik érdekessége az adattárolással kapcsolatos. A megkérdezettek több mint fele azt gondolja, a felhőszolgáltatásokban elhelyezett (és titkosított) információk teljes biztonságban vannak, valamivel több mint 65 százalék viszont úgy látja, hogy a hackereket még a titkosítás sem képes visszatartani – ha nagyon akarnak, azokhoz is hozzáférést szerezhetnek.

A kutatók arról is érdeklődtek, mennyire zavarja a felhasználókat, hogy a hatóságok, illetve a kormányzati szereplők időnként adatok után szaglásznak. A megkérdezettek 27 százaléka úgy felelt erre, hogy a hatóságoknak mindig biztosítani kellene a lehetőséget, hogy titkosított adatokhoz férhessenek hozzá. 26 százalék viszont azt mondta, ezt csakis akkor szabadna megtenniük, ha bűncselekménnyel kapcsolatos nyomozás miatt van rá szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!