szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) a Hold felszínén található porból állítaná elő az űrhajósok és a rakéták számára az oxigént.

Ahhoz, hogy az emberiség össze tudja hozni a világ eddigi legnagyobb tudományos projektjét, a Mars meghódítását, elengedhetetlenül szükséges, hogy az űrhajósok megvessék a lábukat a Holdon. A Holdbázis felépítésének köszönhetően egyrészt lerövidülne a Mars eléréséhez szükséges idő, másrészt a Földet kísérő égitest felszínén meg lehetne tankolni a rakétákat, amelyek a vörös bolygóig viszik az űrhajókat.

Ehhez egyetlen elengedhetetlen dologra van szükség: oxigénre. A Holdnak viszont lényegében nincs légköre, ami ezt biztosítaná, így a tudósoknak mást kell kitalálniuk a kritikus feltétel biztosítására. A tudósok ezt a Hold felszínén található por felhasználásával oldanák meg, és úgy tűnik, az Európai Űrügynökség jó úton halad afelé, hogy az elképzelésből valóság legyen.

ESA–A. Conigili

Az ESA jelenleg egy olyan prototípus üzemet működtet, amely képes a holdporból kinyerni az oxigént. (Természetesen jelenleg nem valódi holdporról van szó.) Az eljárás során a regolitból sóelekrolízis segítségével nyerik ki: túlhevítik a port, amelyből a magas hő hatására kiválik az oxigén. A technológiát már az ipar is alkalmazza a fémek és a különböző ötvözetek előállításához, a tudósok azonban most megoldották, hogy ilyen formán is hasznosítható legyen az eljárás.

[Már teszteli a NASA a holdjárót, ami vizet keres a Holdon]

A kutatóknak most azt kell kitalálniuk, hogyan lehet az oxigéngyárat a Holdra telepíteni, hogyan tudnák a produktumot tárolni, illetve, hogy a por visszamaradt részeit miként hasznosíthatják. A jelenlegi tervek szerint ugyanakkor az üzem 2020 közepére el kell, hogy nyerje a végső formáját, hogy utána át lehessen telepíteni a Holdra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!