szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2020 SO jelű objektum a kutatók szerint egy régi amerikai űreszköz, amely legalább 50 éve kering odafönt. Nemsokára az űr mélyebb régiói felé veszi az irányt.

Biztosan emberi kéz alkotta azt az objektumot, amelyet csak tavaly szeptemberben fedeztek fel kutatók a Föld közelében. A 2020 SO jelű minihold azonban néhány hét múlva itt hagy minket, és megkezdi utazását az űr távolabbi régióiba.

A 2020 SO a feltételezések szerint egy 1966-ban útnak indított amerikai űrszonda, a Surveyor-2 rakétafokozata. Az űreszközt egy holdmisszióhoz használták volna, ám a küldetés kudarcba fulladt, miután a szerkezet leszállóegysége a szomszédos égitestbe csapódott. A rakéta viszont megúszta, és Nap körüli pályára állt űrszemétként.

A kutatók szerint az objektum tavaly novemberben került bolygónk gravitációs csapdájába, ám szűk 4 hónap múlva, március környékén ismét visszaáll majd saját pályájára a Nap körül. Örökre azonban nem fog eltűnni: a jelenlegi számítások alapján 2036-ban újra megközelíti planétánkat.

Az objektumot hivatalosan szeptember 17-én detektálták, méghozzá a Hawaii-n üzemelő Pan-STARRS1 teleszkóppal. A szakemberek az Apollo-típusú kisbolygók közé sorolták, mert kezdetben aszteroidának hitték. Miután azonban jobban megvizsgálták, kiderült, a lassan haladó objektum valójában a Földről származik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!