szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Többször is megvádolták már a legnépszerűbb zenei streamingszolgáltatót, hogy nem fizet eleget a művészeknek, akiknek dalait elérhetővé teszi. A Spotify egy új weboldallal próbálja bizonyítani, alaptalanok ezek a vádak.

Megelégelte a Spotify, hogy átláthatatlannak tartják kifizetési gyakorlatát, és egy új weboldallal (Loud & Clear) öntene tiszta vizet a pohárba. A weboldalon kiderül, hogy mennyit fizet a platform a művészeknek, és hogyan oszlanak meg a kifizetések. A művészek itt azt is láthatják, hogyan értékelődik művük a Spotifyban.

A Spotify – állítása szerint – eddig már több mint 23 milliárd dollár jogdíjat fizetett ki a művészeknek. 2020-ban például több mint ötmilliárd dollárt, szemben a 2017-es 3,3 milliárd dollárnyi jogdíjjal. Azonban a kifizetéseket nem közvetlenül a művészek kapják, hanem a jogtulajdonosaik, a lemezkiadók és a forgalmazók, és a velük kötött szerződés alapján jut el a pénz a zenészekhez. Hogy kinek milyen szerződése van, azt már maga intézi.

YouTube/Spotify

Hogy összesen hány művész érhető el a Spotifyon, azt nem tudni, azonban egy kis kalkulátorral kiszámoltathatjuk, hogy adott havi hallgatói számhoz hány művész tartozik (2020-as adatok alapján). A Spotify például 1,2 millió olyan előadót tart nyilván platformján, akiknek legalább 1000 hallgatójuk van, és 393 ezret 2000-es havi hallgatói számmal. Ahogy megyünk felfelé a hallgatók számában, úgy csökken az előadók száma, 100 ezer havi hallgatóhoz már „csak” 44 ezer művész tartozik.

A weboldalon még számos ilyesfajta adat látható, sőt a Spotify egy videót is közzétett a YouTube-on arról, hogyan is működik a jogdíj a streaming esetében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!