szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Régóta foglalkoztatja már a tudósokat a kérdés, hogy vajon mikor készülhetett az angliai Cerne Abbas-i óriás. 12 hónapnyi vizsgálat után megjött az eredmény.

Több mint 300 éve ismert már a Cerne Abbas-i óriás, a dombrajz, amely az angliai Cerne Abbas nevű település mellett található. Az alkotást az ősi korokból származónak tartják, a kutatók azonban ebben korántsem voltak olyan biztosak, ezért alaposabban is megvizsgálták azt.

A BBC beszámolója szerint az óriás körvonalainál talajmintákat vettek, amelyeket aztán 12 hónapon át elemeztek, hogy megállapítsák a körülbelüli korát. Mike Allen geoarcheológus szerint mindez nem olyan eredményt hozott, mint amire eredetileg számítottak. Ahogy fogalmazott:

"mindenki tévedett, és ez még izgalmasabbá teszi az eredményeket."

A talajmintában lévő apró csigáknak, valamint az üledékben lévő homokszemcséknek köszönhetően kiderült, hogy a Cerne Abbas-i óriás nem az őskorból maradt ránk.

A kormeghatározás szerint az alkotást valamikor időszámításunk után 700 és 1100 között készíthették el. Mivel az ún. angolszász periódus mintegy 600 évig, 410-től 1066-ig tartott, így minden valószínűség szerint ebből a korból származik.

Ez viszont ellentmond annak, amire más minták elemzése alapján arra jutottak, vagyis hogy az óriást 1560-ig bezárólag készíthették el, ami komoly fejtörést okoz a tudósok számára. Az biztos, hogy a legkorábban 1694-ben említették meg az alkotást.

Martin Papworth régész szerint a dombrajz a középkorból való, ám a cerne-i apátság 987-es alapítása nem ír róla. A szakember szerint, ha valóban középkori a készítmény, akkor meglehetősen furcsa, hogy évszázadokon át senki nem írt róla – olyan, mintha elfelejtették volna, és csak a 17. század végén fedezték volna fel ismét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!