szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szupermasszív fekete lyukak körül olyan extrém erők uralkodnak, amelyek miatt a közelben lévő gázfelhők akár 10 fényévnyire is elnyúlhatnak.

Aki hallott már a szupermasszív fekete lyukakról, az nagyjából sejtheti, mennyire szélsőséges állapotok uralkodnak körülötte. Egy számítógépes szimulációnak köszönhetően a kutatók most abba nyerhettek betekintést, mi történik az egyik ilyen fekete lyukat körülvevő gázban.

A The Astrophysical Journal című szaklapban megjelent publikáció szerint a kutatók arra jutottak, hogy a fekete lyuk környékét olyan extrém erők uralják, hogy azok felől szökőárszerű hullámok és örvények indulnak el.

NASA / Nima Abkenar

Mivel a gáz a fekete lyuk közelében annak erőhatásai miatt több millió fokra hevül, az így létrejövő plazma erős röntgensugárzást bocsát ki magából, ami tovább melegíti a környező gázokat. Ez a gáz emiatt "csomóssá" válhat, ami különös mozgásra bírja a fekete lyukat körülvevő gázfelhőt.

Ezek szerint a felmelegített gáz hirtelen növekedésnek indulhat, pont úgy, mint amikor egy hullám lesz egyre nagyobb a tengerpart felé tartva. Emellett a Kármán-féle örvénysor kialakulását is megfigyelték.

A fenti jelenségért a szakemberek szerint a szupermasszív fekete lyukak szélén lévő forró gáz a felelős. Ez hajtja előre a hidegebb gázokat, miközben felmelegíti őket, azok pedig akár 10 fényév hosszan is elnyúlhatnak. A szakemberek szerint ezek forróbbak a Nap felszínénél, és olyan gyorsan mozognak, mint a napszél. A tágulási sebességük nagyjából 20 millió kilométer óránként.

A mostani szimuláció eredménye azért is érdekes, mert ellentmond azoknak a régóta létező elméleteknek, amelyek leírják, a szupermasszív fekete lyukak közelében hogyan képződnek a gázok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!