szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dezinformációs kampány a Facebookon zajlott, az oldal letiltotta a vállalkozást és a hozzá köthető fiókokat.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Tavaly novemberben, decemberben, valamint idén májusban olyan mémek terjedtek a Facebookon, amik a koronavírus elleni vakcinák hatásosságát igyekeztek megkérdőjelezni. A művelet célzott módon, oroszországi irányítással, influenszerek rásegítésével zajlott – jelentette a legnagyobb közösségi oldal.

Az influenszerek arra kellettek, hogy a viccesnek gondolt, de valójában rejtett üzenettel rendelkező képek célba érjenek.

A jelentés kiemeli, hogy a mémek egyfelől az AstraZeneca, másrészt a Pfizer–BioNTech-féle vakcinákat támadták. Előbbivel kapcsolatban olyan képek terjedtek, hogy az oltóanyag csimpánzzá változtatja az embert.

A Facebook jelentése szerint a dezinformációs kampányt Oroszországból vezérelték, de egy, az Egyesült Királyságban bejegyzett marketingcég leányvállalata, a Fazze intézte. A vakcinákat támadó mémek főként Indiában és Latin-Amerikában terjedtek, de egy kis részük az Egyesült Államokba is eljutott.

A veszélyes tevékenységre olyan influenszerek hívták fel a figyelmet, akiket nem tudott beszervezni a cég. Ezek után lendült ellentámadásba a Facebook, amely nem csak a vállalkozás oldalát tiltotta le, 65 olyan profilt és 243 instagramos csatornát is törölt, amiknek közük volt a dezinformációs kampányhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!