szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy állatvédő csoport szerint a Neuralink műtétei során a tesztalanynak használt majmok „extrém szenvedést” éltek át, lerágták a saját ujjaikat, és szörnyű kínok között pusztultak el.

Bepanaszolta az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumánál Elon Musk Neuralinkjét egy állatvédő csoport, a céget állatkínzással vádolják – írja a The Guardian. A Neuralink Musk azon vállalkozása, amely egy úgynevezett agy-számítógép interfésszel kísérletezik, vagyis chipet ültetne az emberi agyba, és azt összekapcsolná egy számítógéppel. Elképzeléseik szerint az eljárással egyebek mellett javítani lehetne a memóriát, és új készségeket lehetne elsajátítani általa.

Az emberi chipbeültetést számos állatkísérlet előzi meg, és a mostani panasz szerint ezek kirívóan durvák voltak. A vádiratot az Orvosok Felelős Orvostudományi Bizottsága (Physicians Committee for Responsible Medicine, PCRM) nyújtotta be, vádjaik szerint a Neuralink a kutatásaihoz használt majmoknak „extrém szenvedést” okozott, amikor „gondatlan kísérleteik során megcsonkították az agyukat”, az állatok pedig kínok között haltak meg.

A PCRM vádiratában külön kitér a Kaliforniai Egyetem davisi campusára, amely 2017 és 2020 között a Neuralink partnere volt. A csoport hozzájutott az ott elvégzett kísérletek és boncolások jegyzőkönyveihez, amelyek alapján azt írták: „negyeddolláros méretű” chipeket ültettek a kísérleti majmok koponyájába „durva műtétek” során, amelyekre a majmok „extrém pszichés szorongással” reagáltak. A vádirat szerint a Neuralink egy BioGlue nevű ragasztót is felhasznált a műtétek során, amely elpusztította a majomagy azon részeit, amelyek érintkeztek vele. Leírták továbbá, hogy az állatok a kísérletek során szorongásos tüneteket mutattak, hánytak, étvágytalanok voltak, kihullott a szőrük, és saját magukat is megcsonkították, például lerágták a saját ujjaikat.

Már 2022-ben emberek agyába is beültetné az első chipeket Elon Musk startupja

Néhány hónapon belül embereken is tesztelhetik a Neuralink nevű startup különleges agy-számítógép interfészét. A vállalat Elon Musk érdekeltsége.

A Neuralink félrevezetőnek nevezte a vádakat, és azt állította, hogy a kísérletek során minden szövetségi előírást betartott. Az irat azon állítására, amely szerint több mint egy tucat majom kínok között pusztult el, azt írta: az állatokat a műtétek után humánus módon altatták el.

A PCRM panaszában kijelentette, hogy a Neuralink megsértette az állatjóléti törvény előírásait, és a davisi campusra és a cégre is a maximálisan kiszabható büntetést kérte. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma egyelőre nem kommentálta a vádiratot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!