szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Semmelweis Egyetem újdonsága a mesterséges intelligencia segítségével dolgozik. Több száz bőrbetegséget ismer fel, pusztán fotók alapján.

Fénykép alapján, online diagnosztizál bőrelváltozásokat az a rendszer, ami a Semmelweis Egyetem megbízásából készült. Ahogy a Rakéta is rámutatott: a fejlesztés előnye, hogy a páciens a szakrendelés felkeresése előtt otthonában, egy pillanat alatt megtudhatja, valóban gyanús-e a (például) gyanúsnak vélt anyajegy. Ehhez vagy a szoftver felületén megjelent eszközzel készítünk egy képet vagy pedig feltöltünk egy olyat, amit már a rendszer megnyitása előtt rögzítettünk.

Az ide kattintva elérhető szolgáltatást egy tajszám birtokában bárki igénybe veheti, fizetni nem kell érte. Az oldal használata kifejezetten egyszerű, de ami fontos, hogy mindenképp regisztrációhoz kötött. Ezt azonban néhány pillanat el lehet végezni.

Az AIP Derm szoftvert a hazai AIP Medical Holding Zrt. fejlesztette ki egy, az egyetemmel öt évre kötött keretmegállapodás részeként. A program a mesterséges intelligenciát is felhasználja, és ennek köszönhetően hétszázféle bőrbetegséget – a különböző bőrdaganatok mellett fertőzések és autoimmun betegségek nyomán kialakult bőrelváltozást is – képes felismerni, pusztán a beküldött fotó alapján.

AIP Derm

Az alkalmazás mögött álló MI-t „többségében az Egyesült Államokban fejlesztett adatbázis” több mint 2 millió felvétele segítségével tanították be a szakértők. A rendszer tesztje idén januárban indult, és március 24-től vált elérhetővé az érvényes biztosítási jogviszonnyal rendelkezők számára az egész ország területéről.

A rendszerrel készült diagnózist minden esetben egy bőrgyógyász szakorvos is ellenőrzi. A szoftver amúgy rangsorolja a beérkező eseteket, majd pedig egy könnyen kezelhető felületen az orvos elé teszi azokat. A szakorvos által jóváhagyott a diagnózisnak többféle kimenetele lehetséges:

  • az első, hogy az applikáción keresztül a beteg azt az információt kapja, hogy nincs teendője az elváltozás miatt;
  • a másik, hogy a szakvélemény mellett elektronikus receptet kap, vagy javaslatot vény nélkül kapható gyógyszerre.
  • A harmadik lehetőség, hogy ha a receptfelíráson túl személyes konzultációra is szükség van. Ilyenkor klinikához tartozó betegek időpontot kaphatnak a szakrendelésre, míg a többi érintettet a területileg illetékes ellátóhelyre irányítják.

A rendszert csakis 18 éven felüliek tudják használni, de ők mobilról és számítógépről is, amennyiben eszköz internethez csatlakozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!