Az űrkutatók többféle eszközzel pásztázzák az égboltot és az űr távoli szegleteit, hogy olyan aszteroidákat, illetve üstökösöket keressenek, amik veszélyt jelenthetnek a Földre. A szakértők ki is dolgoztak már néhány módszert, amikkel szerintük megállíthatók az ilyen objektumok, de a hangsúly továbbra is a megfigyelésen van. Ebbe a munkába kapcsolódhat be még jobban Kína is.
Az ország vezetése ugyanis a fejébe vette egy óriási radarállomás megépítését, ami nagy lökést adhat a földközeli objektumok kereséséhez – írta meg a Global Times. A projektnek már neve is van: China Fuyannak hívják. Ennek keretében egy legalább 20, egyenként több tízméter átmérőjű antennát fognak telepíteni a délnyugatra található Csungking településen.
A NASA tervei szerint 2026-ra érhetne a Psyche 16 aszteroidához a szervezet űrszondája, hogy közelebbről is megvizsgálja azt, ám a Masshachusettsi Műszaki Egyetem szakemberei már most készítettek róla egy igen pontos térképet.
A Fuyan építése négy, 16 méter átmérőjű radarral kezdődik, amiket a létesítmény megvalósíthatóságának ellenőrzésére terveztek. Ha minden rendben halad, több mint 20-ra növelik az antennák számát, és ezzel egy nagyfelbontású, elosztott radarrendszert hoznak létre. A hírek szerint ez lesz az első olyan mélyűri radar, amely képes lesz 3D-s képalkotásra, valamint az űrbeli objektumok aktív megfigyelésére az egész belső Naprendszerben.
A szakértők szerint a rendszer a Földtől 150 millió kilométeres körzetben lesz képes aszteroidákat keresni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.