szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Saccorhytus coronarius kövületét még 2017-ben találták meg a tudósok, de arra csak most jöttek rá, hogyan maradhatott életben.

Kínai és brit kutatók egy csoportja egy bizarr élőlény kövületét vizsgálta. Ez önmagában nem lenne meglepő, de a mikroszkopikus Saccorhytus coronarius nem egy hétköznapi teremtmény volt: rendelkezett ugyan szájjal, azonban végbélnyílással nem.

A BBC szerint a parányi élőlény maradványát 2017-ben találták meg kutatók; az azóta elvégzett vizsgálatokból tudni, hogy az őslény félmilliárd évvel ezelőtt élhetett.

Kutatók egy új tanulmányban most azt állapították meg, hogy az először végzett vizsgálatok során a szakemberek rossz besorolást alkalmaztak: a Saccorhytus coronarius nem a deuterostomiák, hanem inkább az ecdysozoák, azaz a vedlő állatok közé tartozhat, ő lehet a felmenőjük. (Egy időben amúgy az is felmerült, hogy a gerincesek közé kellene sorolni.)

A kutatók szerint az élőlény azért nem rendelkezhetett ánusszal, mert a saját fejlődése során egyszerűen elveszítette – de az is lehet, hogy nem is volt rá szüksége, mivel a szája, vagyis az egyetlen nyílása ezt a funkciót is betöltötte. A kutatók úgy vélik, hogy az élőlény nem is nagyon mozgott, amit a szája környékén megfigyelt apró tüskék is igazolni látszanak. Ezek segíthettek ugyanis, hogy a tenger fenekén meg tudjon kapaszkodni.

A témában készült tudományos beszámoló a Nature-ben olvasható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!