szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg néhány állat esetében elfogadjuk az értelem bizonyos fokú meglétét, a madarak nem tartoznak közéjük. Pedig jó pár olyan fajunk van, amelyik meglepő viselkedést mutat. A szajkók például képesek az önuralomra.

Nemcsak az emberek, hanem a szajkók is képesek félretenni élelmet ínségesebb időkre, azaz – mondhatni – spórolnak. És nem csupán ez a megnyilvánulásuk utal némi intelligenciára, hanem az is, hogy – derült ki a Cambridge-i Egyetem kutatóinak vizsgálatából – önuralmuk is van.

Az önkontroll, azaz többek között az a képesség, hogy ellenálljunk a kísértéseknek, és várjunk a jobb, de késleltetett lehetőségekre, fontos kognitív készség, amely a döntéshozatal és a tervezés alapja. Az emberek természetesen képesek erre, és már több kísérlet is igazolta, hogy például a majmok, sőt a tintahalak is. Most pedig újabb állatról derültek ki hasonlók, az eurázsiai szajkókról.

A kutatók – írja a ZME Science – a híres mályvacukortesztet használták a kísérleteiknél. Ezt a vizsgálatot először az 1960-as években végeztek a Stanford Egyetemen, hogy teszteljék a gyerekek önkontrollját, pontosabban, hogy mennyire képesek hosszabb távon gondolkodni a négyéves kisgyerekek.

Az eredeti teszt során a gyerekek választhattak egy kicsi, de azonnali jutalom (egy pillecukor) és több, késleltetett jutalom (két pillecukor) között. A brit kutatók hasonló megközelítést használtak, de persze más táplálékkal. Először megfigyelték, milyen ételeket kedvelnek a madarak: valamennyi szajkó a férgeket részesítette előnyben, viszont a második preferenciájuk különbözött egymástól. Néhányan a sajtot, míg mások a kenyeret kedvelték.

Pexels/Tina Nord

A kísérlet során a szajkók két étel közül választhattak. A kevésbé preferált élelmiszer azonnal elérhető volt, viszont a férget csak később kaphatták meg. A kutatók különböző formákkal megjelölt fiókokkal tanították meg a madarakat a bennük található különféle táplálékokra. Az egyik fiók azonnal kinyílt, viszont a másik fiók, amelyikben a féreg volt, csak késéssel.

Különböző időtartamú késleltetéseket teszteltek (5, 10, 20, 30, 40, 60, 80, 160 és 320 másodpercet), és azt találták, hogy az összes szajkó képes volt a várakozásra a jobb táplálék reményében. Azonban a teljesítményük eltérő volt. Voltak madarak, akik mindössze 20 másodpercig tudtak várni, viszont az egyik szajkó több mint öt percet várt a lisztkukacra. Ezután öt olyan kognitív feladatot is végrehajttattak a madarakkal, amelyek a térbeli memóriát, kapcsolatokat és a tanulási kapacitást vizsgálták.

A Philosophical Transactions of the Royal Society folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője külön kiemelte a ZME Science-nek, hogy az 1960-as években gyerekeken végzett tesztek eredményei azt mutatták, hogy azok, akik jól teljesítettek a mályvacukor-teszten, az általános intelligenciateszteken is remekeltek, és a mostani kísérletükben is kapcsolatot találtak az önkontroll és az intelligencia között.

162 az IQ-ja egy 11 éves brit fiúnak, lekörözte Einsteint és Stephen Hawkingot is

A 11 éves Yusuf az eddigi legmagasabb IQ-val rendelkező ember a 18 éven aluliak között, de még Stephen Hawkingra is rávert két pontot a Mensa-teszten.

Ugyan a vizsgálatba csak tíz szajkót vontak be, ami meglehetősen kicsi minta, viszont a kutatók állítják, hogy az önkontroll és az intelligencia közötti kapcsolat egyértelműen szignifikáns volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!