szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ugyan az akár 2000 éves ókori római utak többsége mára már teljesen eltűnt, a helyükön jó eséllyel napjainkban is virágzik a gazdaság. Az útkutatás eredményei a jövő infrastrukturális tervezéseire is kihatással lehetnek.

Aki egy 2000 évvel ezelőtt kialakított római úthálózat közelében él, jó eséllyel ma is egy gazdagabb területen tartózkodik. Még akkor is, ha maga az út már nyomokban sem fellelhető. A kereskedelem és a fejlődés, amelyeket ezeknek az utaknak köszönhettek az ókori rómaiak, a modern időkben is nagy jelentőséggel bírnak – derült ki a Journal of Comperative Economics folyóiratban megjelent kutatásból.

A kutatók a vizsgálataik során a Római Birodalom útjait ábrázoló térképeket a mai, modern műholdképekre helyezték, és az éjszakai fényintenzitást használták a gazdasági tevékenység mérésére. Ezt követően a térképet a közelebbi elemzés segítésére kisebb rácsokra osztották. Az eredmények arra világítottak rá, hogy a római közúti útvonalak és a modern gazdasági tevékenység között még ma is jelentős összefüggés figyelhető meg, noha az eredeti infrastruktúra nagy része napjainkra már teljesen eltűnt – összegezte az eredményeket a Science Alert.

Csak csatornázni akartak, de ők is meglepődtek: 2500 éves nekropoliszra bukkantak

Az andalúziai Osuna városában csatornázási munkák közben bukkantak egy feltehetően időszámításunk előtt ötödik-negyedik században használt pun nekropolisz romjaira.

Az utak elsődleges célja eleinte a hadsereg közlekedésének megkönnyítése volt, később azonban a városok kereskedelmi összekötése vált elsődleges szemponttá.

Hogy a rómaiak által felépített utak ösztönözték-e a gazdasági tevékenységet, vagy a római tervezők voltak annyira tudatosak, hogy már prosperáló útvonalakon építették ki útjaikat, az kérdéses. A friss kutatás inkább az előbbit valószínűsíti: amerre a rómaiak elvitték az infrastruktúrát, arrafele virágzásnak indult a vidék. (Csakúgy, mint ahogy ma több beruházás érkezik azokra a területekre, melyek megközelíthetők autópályán.)

A kutatás eredményei a jövő infrastrukturális tervezéseire is hatással lehetnek, ugyanis a vasút és a közútvonalak elhelyezése nagymértékben javíthatja egy adott régió gazdasági teljesítményét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!