Aki egy 2000 évvel ezelőtt kialakított római úthálózat közelében él, jó eséllyel ma is egy gazdagabb területen tartózkodik. Még akkor is, ha maga az út már nyomokban sem fellelhető. A kereskedelem és a fejlődés, amelyeket ezeknek az utaknak köszönhettek az ókori rómaiak, a modern időkben is nagy jelentőséggel bírnak – derült ki a Journal of Comperative Economics folyóiratban megjelent kutatásból.
A kutatók a vizsgálataik során a Római Birodalom útjait ábrázoló térképeket a mai, modern műholdképekre helyezték, és az éjszakai fényintenzitást használták a gazdasági tevékenység mérésére. Ezt követően a térképet a közelebbi elemzés segítésére kisebb rácsokra osztották. Az eredmények arra világítottak rá, hogy a római közúti útvonalak és a modern gazdasági tevékenység között még ma is jelentős összefüggés figyelhető meg, noha az eredeti infrastruktúra nagy része napjainkra már teljesen eltűnt – összegezte az eredményeket a Science Alert.
Az andalúziai Osuna városában csatornázási munkák közben bukkantak egy feltehetően időszámításunk előtt ötödik-negyedik században használt pun nekropolisz romjaira.
Az utak elsődleges célja eleinte a hadsereg közlekedésének megkönnyítése volt, később azonban a városok kereskedelmi összekötése vált elsődleges szemponttá.
Hogy a rómaiak által felépített utak ösztönözték-e a gazdasági tevékenységet, vagy a római tervezők voltak annyira tudatosak, hogy már prosperáló útvonalakon építették ki útjaikat, az kérdéses. A friss kutatás inkább az előbbit valószínűsíti: amerre a rómaiak elvitték az infrastruktúrát, arrafele virágzásnak indult a vidék. (Csakúgy, mint ahogy ma több beruházás érkezik azokra a területekre, melyek megközelíthetők autópályán.)
A kutatás eredményei a jövő infrastrukturális tervezéseire is hatással lehetnek, ugyanis a vasút és a közútvonalak elhelyezése nagymértékben javíthatja egy adott régió gazdasági teljesítményét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.