Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Egyszerűbben és hatékonyabban lehet majd keresni a Google-ben, ennek érdekében fejlesztett újdonságokat jelentett be kedden a vállalat. Bár szöveges és képkeresős téren is jönnek újdonságok, a keresőpiaci háború ezen pontján ez most kevés lesz.

Globálisan elérhetővé teszi tavaly tavasszal bejelentett, multisearch nevű újdonságát a Google – ez is kiderült a vállalat szerda este, Párizsban tartott sajtóeseményén, melyre egy nappal azután került sor, hogy a Microsoft bemutatta, milyen mesterséges intelligenciára (MI) épülő megoldásokkal tervezi feje tetejére állítani az internetezést, az internetes keresést.

A Google multisearch lényege, hogy szöveges keresőkifejezéseket képekkel is kombinálhat, aki nem tudja szavakba önteni, pontosan mit is keres, de úgy érzi, hogy a rendszernek segítségképpen feltöltött fotó még nem elég a megfelelő találatok eléréséhez. Például szeretnénk rákeresni egy bizonyos szabású ruhára, melyről van képünk, de narancssárga helyett zöldben akarjuk beszerezni, akkor a képkeresés finomításához szövegesen be lehet írni, hogy ugyanez kellene, csak zöldben.

Vagy ha kép alapján keresünk rá egy süteményre, mert nem jut eszembe a neve, szövegesen megtoldhatjuk kérésünket azzal, hogy a rendszer mutassa meg, a közelben (near me) hol tudunk venni belőle.

A multisearch mögött már MI technológia áll (Multitask Unified Model, MUM), amely képes különféle típusú tartalmakat egy keresési folyamatban értelmezni, és érti a betáplált tartalomtípusok közötti összefüggéseket is.

A Google Lens képkereső megoldás újdonsága is sokak számára lehet hasznos. A következő hónapokban válik elérhetővé a Lens androidos felhasználói számára az a funkció, mellyel a mobil képernyőjén éppen aktuálisan látható bármely képes elemre rákereshetnek. A vállalat példájában az szerepel, hogy a felhasználó kap ismerősétől egy videót, melynek lejátszása közben és kíváncsi lesz rá, hogy a videón éppen melyik épület látható. Ehhez elég lesz hosszan megérintenie a kép felületét, majd a Google Lens „keresés a képernyőn” (Search Screen) funkciójával gyorsan meglehet a válasz.

Ez most kevés lesz

A várakozásokkal ellentétben szerda este nem derült ki semmi újdonság a Google Bardról. Ez az, amit Sundar Pichai, a Google-birodalmat összefogó Alphabet vezérigazgatója még kedden harangozott be a ChatGPT riválisaként. Pedig sokan arra számítottak, hogy a párizsi eseményen részletek is kiderülnek majd a Google-féle megoldásról, melyről egyelőre annyit lehet tudni, hogy egy „kísérleti, párbeszédre képes mesterségesintelligencia-szolgáltatás, amely a Google meglévő nyelvi modelljére (Language Model for Dialogue Applications, LaMDA) épül, és már két éve fejlesztik. És ahogyan a ChatGPT, az interneten fellelhető információkra támaszkodva ad természetes nyelven megfogalmazott válaszokat a felhasználójának.

A Google tervei szerint a ChatGPT-riválisát néhány hét múlva teszi elérhetővé szélesebb felhasználói tömegek számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!