szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A ChatGPT-től, azaz az OpenAI mesterséges intelligencián alapuló chatbotjától hangos mostanában a tech-világ. Az eszköz számítógépes kódokat elemez, ígéretes eredményeket mutatott fel egy nehéz orvosi vizsgán, de vajon hogyan segíthet egy átlagos felhasználónak?

November végén jelentette be az OpenAI mesterségesintelligencia-alapú chatbotját, a ChatGPT-t, és pillanatokon belül felbolydult tőle a technológiai szektor. Jelenleg a talán legtöbbet emlegetett fogalom a mesterséges intelligencia, és cégek tucatjai álltak rá a témába vágó fejlesztésekre. A Microsoft milliárdokkal szállt be az üzletbe, a Google gőzerővel fejleszti saját konkurens alkalmazását, nem is beszélve a kínaiakról, akik ugyancsak meglátták benne az új lehetőségeket.

A ChatGPT-t már hosszabb ideje lehet próbálgatni (már ha olyan szerencsés valaki, hogy a rengeteg érdeklődő mellett hozzáfér a chatbothoz), azonban felvetődik a kérdés: valójában milyen haszna lehet egy ilyen eszköznek a mindennapokban. A ZDNet is erre a kérdésre kereste a választ, és öt gyakorlati példával világítja meg, mennyire jól jöhet még egy átlagos felhasználónak is a ChatGPT tudása.

MI mit tud a HVG-ben? Akinek van ötlete a mesterséges intelligencia hasznosítására, 1 milliót is kereshet vele a HVG pályázatán

Mindenki a mesterséges intelligenciáról beszél - de kinek van ötlete arra, hogy miként lehet kiaknázni az új technológiában rejlő lehetőségeket? A HVG Kiadó innovációs ötletpályázatára magánszemélyek és vállalkozások is nevezhetnek.

Néha unalmas lehet megírni egy sablonos e-mailt – nos, ilyenkor (is) jól jöhet a ChatGPT. A ZDNet szerzője például megkérte a chatbotot, hogy segítsen megírni egy olyan mailt, amelyben a főnökével tudatja, hogy orvoshoz kell mennie. A chatbot másodperceken belül kiadott egy e-mail sablont, amely tökéletesen megfelelt az adott helyzetnek. Ezután a felhasználónak nincs is más dolga, mint másolni és beilleszteni a szöveget az e-mailedbe, tetszés szerint módosítani, ha erre szükség van, és már meg is nyomhatja a Küldés gombot.

Remek segítség lehet a chatbot a motiválásban is. Egy-egy nagyobb feladat előtt jól jöhetnek a biztató szavak, a tanácsok – a ChatGPT-től is kérni lehet a tökéletes esemény előtti stratégiát. Próbaként a következő feladatot írták a chatbotnak: „Nagy prezentáció vár rám, tudnál motiválni?" A válasz egy öt lépésből álló felkészülési terv volt, releváns, éleslátó, bátorító, és ami a talán a legfontosabb, hasznos is volt.

ZDNet/Sabrina Ortiz

Sokan készítenek listákat, akár bevásárlásról, akár utazásról van szó. A ChatGPT itt is leveheti a terhet a vállunkról. Ezúttal egy élelmiszerlista elkészítését kérték a chatbottól, „aki” másodperceken belül már prezentálta is a 15 tételes listát. Ezt természetesen bárki testre szabhatja, a lényeg, hogy az alap már megvan.

Akár személyes, akár szakmai fiókhoz hoz létre tartalmat valaki, hasznos lehet, ha felkéri a ChatGPT-t, hogy adjon tanácsot a feliratokkal kapcsolatban. Nehéz ugyanis rövid és divatos, de a képekhez is passzoló feliratot találni, különösen a nem leíró tartalmak, például a szelfik esetében. A ChatGPT-nek persze rengeteg részletet meg lehet adni, hogy tökéletes feliratot generáljon. A kérés a következő volt: „Ki fogok tenni egy szelfit az Instagramra, segítenél feliratot készíteni?” A ChatGPT nyolc feliratalternatívát generált, amelyek mind szórakoztatóak, divatosak, tömörek voltak, és még hangulatjeleket is tartalmaztak.

A ChatGPT képességeit a fitneszcélok megvalósításához is fel lehet használni. Ha valaki a saját igényeihez szabott edzéstervet keres, bátran fordulhat a chatbothoz, csupán minél több részletet kell elmondania arról, hogy mi a célja az edzéssel. A próba során elmondták a ChatGPT-nek, hogy futópados edzéseket szeretnének, hogy javítsák a futási állóképességet. Válaszul egy listát kaptak öt különböző edzésről, sőt még tanácsokat is a kívánt eredmények eléréséhez, például a bemelegítés fontosságáról és az edzések fokozatos növeléséről.

Mégis mire képes a ChatGPT, hogy a fél világ meg van érte őrülve?

A Microsoft lecsapott a mesterséges intelligenciát fejlesztő OpenAI cégre, amely ChatGPT nevű alkalmazásával a csúcstechnológiai szektortól az egyetemeken át a médiáig több szakterületet is felbolydított.

Arra azért a ZDNet újságírója is felhívja a figyelmet, hogy nem csodáról van szó. A chatbotok, mint amilyen a ChatGPT is, csupán annyit tesznek, hogy hatalmas mennyiségű tartalmat vesznek le az internetről, majd megpróbálják ezeket az információkat (bonyolult algoritmusok alapján) olyasmivé alakítani, ami megválaszolhatja a feltett kérdést. Nem feltétlenül tudják, hogy teljesen pontos-e, amit előállítanak, és nemigen tudhatjuk, honnan származnak az információk, és hogyan dolgozták fel azokat az algoritmusok a tartalom létrehozásához. Rengeteg példa van arra is, hogy ezek a robotok helytelen információkat szolgáltatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!