szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly szárazság van Olaszországban, nagy mennyiségű esőre lenne szükség ahhoz, hogy a klímaváltozás számlájára írható probléma megoldódjon.

Szomorú következményével szembesülhetnek az olaszországi Velence lakói és az oda látogató turisták: a város ikonikus csatornái az elmúlt hetekben szinte teljesen kiszáradtak, a csónakok és gondolák sok helyen a homokon pihennek. Ez egyebek mellett azért is baj, mert a víz jelenti Velence fő közlekedési formáját.

Felmerülhet a kérdés: hogyan történhet meg mindez, ha a globális felmelegedés miatt szerte a világban emelkednek a tengerek vízszintjei?

A válasz az Interesting Engineering szerint sokrétű. Egyrészt kiszáradtak Észak-Olaszország folyói és tavai – az elmúlt tíz év átlagához képest 53 százalékkal kevesebb a hó az Alpokban, ami Olaszország fontos vízforrása a tavaszi és a nyári hónapokban, ami aggasztó.

Az olasz Alpok, ami az ország fontos vízkészlete, a Pó folyó medencéjét látja el vízzel. Ebben azonban jelenleg 61 százalékkal kevesebb a víz, mint az az év ezen időszakában lenni szokott.

Ahhoz, hogy a probléma elmúljon, Massimiliano Pasqui klímaszakértő szerint 50 napon belül 500 milliméter esőnek kellene esnie az északnyugati régiókban – hangsúlyozta a szakember a Corriere della Sera nevű olasz napilapnak. A vízhiány ráadásul már 2020/21 tele óta tart.

A jelenlegi helyzet azért is meglepő, mert a városban éppen a jelenlegi helyzet ellenkezője megszokott: évi egyszer rendszerint megemelkedik a vízszint, ami a város egyes alacsonyabb részeit is elönti.

Időnként azonban, mint az most is történt, alacsony vízszint is előfordul – környezetvédelemmel foglalkozó tudósok azonban figyelmeztetnek, hogy az árapály súlyosbodása a klímaváltozás számlájára írható, és sürgetik az olasz kormányt, hogy cselekedjen.

Akkora az aszály Európában, hogy sorra bukkannak elő az elfeledett emlékek - fotók

Elöntött falu, ókori híd romjai és egy 450 kilogrammos bomba is a felszínre bukkant az elmúlt hetekben az Európát sújtó aszály és szárazság miatt.

A CIMA szerint azonban az alacsony velencei vízszint hamarosan megoldódhat: az emelkedő hőmérséklet miatt már olvad a hó a hegyekben, és csapadék is várható a városban a következő időszakban, ami javíthat a helyzeten.

Olaszország tavaly nyáron is szembesült hasonló problémával, akkor Rómában volt olyan alacsony a Tiberis-folyó vízszintje, hogy egy ókori híd is előbukkant.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!