szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A James Webb űrteleszkóp a TRAPPIST-1b bolygót vizsgálta, ami egy olyan csillagrendszerben kering, ahol a lakható zónában hét bolygó is található. Ő az egyik.

A NASA még 2017-ben bejelentette, hogy az eredetileg 1999-ben felfedezett TRAPPIST-1 csillagrendszer egy olyan rendszer, amelynek lakható zónájában a valaha felfedezett legtöbb Föld méretű bolygó kering. Emiatt sokan már Naprendszer 2.0 néven emlegették azt.

A szervezet aztán 2022-ben azt is bejelentette, hogy a James Webb űrteleszkóp segítségével alaposabban is szemügyre veszi az idegen csillagrendszert. Az adatokat azóta már el is kezdte feldolgozni a NASA, így a TRAPPIST-1b exobolygóval kapcsolatos eredményeket közzé is tudta tenni.

A teleszkóp infravörös műszere segítségével a bolygó felől érkező közepes és hosszú hullámhosszú sugárzást vizsgálta. Ezek alapján úgy tűnik, ezzel a planétával nincs szerencsénk, a bolygónak ugyanis nincs légköre. A TRAPPIST-1b egyébként a legbelső bolygó, ami a legközelebb kering az M típusú törpecsillagához. A planéta 1,9 földi nap leforgása alatt kerüli meg a csillagot. Az eredményeket a Nature folyóiratban közölte a NASA.

Új elmélettel álltak elő a tudósok, három exobolygón is jelen lehet az élet

A kutatók szerint érdemes másfajta szemszögből is megközelíteni azt a kérdést, hogy milyen hatással lehet az exobolygókra egy vörös törpecsillag.

A mérések alapján nincs semmilyen olyan légköre, ami segítene eloszlatni a csillagból érkező sugárzást, illetve nem észleltek sem szén-dioxidot, sem másfajta gázt a bolygó körül.

A NASA tudósai az eredményen nem lepődtek meg, ugyanis az előzetes számítások alapján épp ilyennek képzelték el a bolygót. Ennek ellenére jó, hogy meg tudták mérni, így ugyanis pontosabb képet kaptak az idegen rendszerről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!