szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Téves állításokat fogalmazott meg Brian Hoodról a ChatGPT, egészen pontosan azt, hogy vesztegetésért börtönbüntetésre ítélték korábban, amikor még az ausztrál nemzeti bank egyik leányvállalatánál dolgozott. Az igazság azonban merőben más, mint amit a chatbot állít.

A világszerte rendkívül népszerű ChatGPT olykor képes téves információkat közölni a beszélgetés során, és ezt most egy ausztrál polgármester is megtapasztalhatta – a saját bőrén.

A chatbot ugyanis tévesen azt állította Brian Hoodról, hogy vesztegetésért börtönbe került, amikor Ausztrália nemzeti bankjának egyik leányvállalatánál dolgozott.

A történet nem teljes egészében volt légből kapott, csak éppen egy igen súlyos hibát vétett a ChatGPT: Hood pusztán felfedte a visszaéléseket, bűncselekménnyel azonban sosem vádolták az ügyben.

Titkos céges adatokat szivárogtattak ki a ChatGPT-nek a Samsung dolgozói

A munkájukhoz kértek segítséget, eközben azonban három alkalommal is bizalmas adatokat adtak át a ChatGPT-nek a Samsung munkatársai - a chatbot alatt dolgozó nyelvi modellt ugyanis folyamatosan tanítják a betáplált információkbó, azaz a beszélgetésekből.

Most Hood ügyvédei felkeresték a chatbotot fejlesztő OpenAI-t, melynek most 28 napja van reagálni a megfogalmazott aggályokra. Ha ez nem történik meg, a polgármester bíróság elé citálhatja a fejlesztőcéget az ausztrál törvények szerint. Amennyiben ez megtörténne, ez lenne az első eset, hogy rágalmazásért kell felelnie az OpenAI-nak.

A BBC szeretett volna kérdéseket feltenni az üggyel kapcsolatban a ChatGPT-t fejlesztő cégnek, mely azonban nem reagált.

A brit közmédium maga is rákérdezett a ChatGPT nyilvános változatában Hodd szerepére a vesztegetési ügyben, és ekkor is azt közölte valótlanul a chatbot, hogy a férfi 2012-ben bűnösnek vallotta magát, amiért négy év börtönbüntetést kapott.

Átverte a ChatGPT-t egy videós, sikerült vele „ellopatnia" a Windows 95-öt - videó

Bár a ChatGPT a szabályai szerint nem hozhat létre semmilyen termékkulcsot, a jelek szerint egy összetett üzenettel könnyen át lehet őt verni.

Ezzel szemben az új, mesterségesintelligencia-alapú Bing chatbotja már helyesen állítja, hogy Hood csak felfedte a vesztegetést, sőt kiemeli, hogy a férfi „nem vett részt kenőpénzek kifizetésében... mint azt a ChatGPT nevű, MI-chatbot állítja” – tehát a Bing helyesbíti a ChatGPT állítását, amivel közös alapokon osztoznak: a különbség, hogy a Bing alatt már egy újabb, fejlettebb GPT-modell dolgozik, mint az ingyenes ChatGPT alatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!