Áttörést érhettek el a Harvard Egyetem orvosi iskolájának tudósai a halláskárosodás kezelésében: egy olyan, molekulákból álló gyógyszerkoktélt mutattak be, ami állításuk szerint képes lehet sikeresen regenerálni a belső fül hallást lehetővé tevő szőrsejtjeit – az eredményeiket a PNAS folyóiratban publikálták.
A Harvard tudósai egészen pontosan a belső fül genetikai útvonalainak újraprogramozásával vették rá a szőrsejtek egerekben arra, hogy újranőjenek.
A szakemberek abban bíznak, hogy a szóban forgó tanulmány egyszer majd alapja lehet olyan klinikai vizsgálatoknak, amelyek célja egy olyan, emberi kezelés kifejlesztése, ami kezelheti a halláskárosodást – bár jelen pillanatban még sok a bizonytalanság, tehát a fenti eredmények nem jelentenek egy csapásra megoldást.
A hallásvesztéshez köthető újabb gént azonosítottak kínai kutatók, az eredmény új kezelések kidolgozását teheti lehetővé.
Mint a Futurism megjegyzi, szemben egyes hal-, madár- és hüllőfajokkal, az emberek nem képesek a szőrsejtek regenerálására. Ezek a szőrsejtek egyfajta biológiai mikrofonként funkcionálnak, mivel a hangok elektromos jeleit továbbítják a belső fülből az agyba.
A kísérletben úgynevezett siRNA molekulák használatával tudták eltávolítani a kutatók azokat a géneket, amelyek elnyomták azon genetikai útvonal aktivációját, amely a szőrsejtek növekedését teszik lehetővé a belső fülben.
A gyógyszerkoktélt egyelőre még nem embereken, hanem az egereknél nagyobb állatokon tervezik tesztelni – ha ez is sikerrel jár, az komoly áttörést hozhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.