
Egy rakás új funkció jött most az iPhone-okra, nézzük, mit kap, aki rányom az iOS 17 frissítésre – teszt
Megjelentek az Apple idei legfontosabb frissítései, amelyek egy sor új funkciót hoznak az iPhone-okra és a többi Apple-eszközre. iOS 17, iPadOS 17, watchOS 10 – kipróbáltunk mindent, részletes beszámolónkban mutatjuk, mi mindenre számíthat, ha megnyomja a frissítés gombot.
Magyar idő szerint hétfő este 7 órakor kiadta az Apple az év legjobban várt rendszerfrissítéseit: megérkezett az iOS 17 és a néhány éve már külön kezelt, táblagépes iPadOS 17, valamint a watchOS 10 is. A frissítések gond nélkül, gyorsan letöltődtek a kiadást követő percekben, és az interneten sem találkozni olyan beszámolókkal, amelyek komoly problémákat jeleznének a rendszerekkel.
Arról, hogy a frissítés elvégzése előtt mire kell ügyelni, itt írtunk – a biztonsági mentés fontossága mellett azt is érdemes kiemelni, hogy az Apple sajnos idén is nyugdíjazott néhány készüléket, az iOS 17 már nem tölthető le a 2017-ben bemutatott, jubileumi iPhone X-re, valamint az ezzel párhuzamosan megjelent iPhone 8-ra és 8 Plusra sem. Sovány vigasz, hogy biztonsági frissítésekre az iOS 16 részeként még ők is számíthatnak a jövőben, de új funkciókra már nem.
Vártuk a csodát, hát megjött a nagy hírrel az Apple: bejelentették az új iPhone 15-öket
Wonderlust, azaz „Csodavárás" címen hirdetett szeptember 12-ére eseményt az Apple. Ahogy arra számítani lehetett, a magyar idő szerint kedd esti bejelentés fókuszában az iPhone 15 széria állt. Íme minden, amit tudni érdemes az Apple eddigi legjobb telefonjairól. Melyeket, és ez már-már valóban csoda, ugyanolyan kábellel lehet majd tölteni, mint bármely másik okostelefont.
Cikkünkben részletesen körbejárjuk, mi minden változott az iOS 17-ben – a képernyőképek között lesznek olyanok, amelyek iPadOS 17-tel készültek, mivel gyakorlatilag teljes átfedés van a két rendszer újdonságai között. A táblagép-specifikus újdonságokra a teszt végén térünk ki, ahogyan a watchOS 10-re is.
Egy telefon szíve: a kommunikáció
Noha napjainkban már szinte megfeledkezünk róla, de a telefonok egykoron a hívásról, majd később az üzenetküldésről szóltak – ma már persze ezer más dologra képesek, így egy profi fényképezőgépet is kiváltanak, valamint közelednek a játékkonzolokhoz is, mint azt az iPhone 15 Pro esetében bizonygatja az Apple.
De az Apple fejlesztői gondoltak az alapokra is: az iOS 17 több, a kommunikációt érintő változtatást is eszközöl, és kezdjük is a legnagyobb vihart kavart módosítással: átalakították a hívóképernyőt, a hívásmegszakítás gomb pedig – története során először – nem alul van, hanem az utolsó sor közepén. Már ez is egy javított verzió, mert a fél internet kiakadt, amikor az alsó sorban, jobb szélen bukkant fel egy bétában.

A másik jelentősebb változás a telefonálással kapcsolatban, hogy már személyre szabott „kontaktposztert” készíthetünk, így a másik fél is azt láthatja, amit mi állítottunk be magunkról. Ezt a Telefon appban, a Kontaktok menüben, a felül látható saját kártyánkat megnyitva tudjuk beállítani / létrehozni. Be tudunk állítani fotót, memojit, de a betűtípusról és a színekről is mi rendelkezhetünk. A rendszer az első beállításkor részletesen végigvezet minket a folyamaton.

„Átinfrázod?” – már szinte el is felejtettük a telefonok (h)őskorának egyik gyakori kérdését, a dolgok infrán keresztüli, igen lassú átküldését. Ha infra már nincs is, a NameDrop nevű újdonság használatához elég hasonlóan kell egymáshoz tartani a két iPhone-t (vagy órát), és így cserélhetünk valakivel kontaktokat – azt is beállíthatjuk, hogy mit; telefonszámot, e-mail-címet, vagy akár a teljes kontaktposzterünket.

Az iMessage is kapott néhány újdonságot: az egyik legérdekesebb, hogy már mi magunk is létrehozhatunk matricákat a fotóinkból, ha annak egy elemét – például egy macskát, de akár saját magunkat is – hosszan megérintjük, és a felugró opciók közül kiválasztjuk a „Matrica hozzáadását”. Ez a matrica nem csak egyszer használható, a gyűjteményben a hozzáadást követően már mindig ott lesz, így bármikor használhatjuk a jövőben. Törölni is tudjuk, természetesen – ehhez tartsuk hosszan lenyomva az eltávolítani kívánt matricát a gyűjteményünkben.
Némileg átszabta az Apple az iMessage-appok megjelenítését is, ezek már nem vízszintesen, a szövegdoboz alatt vannak, hanem a bal alsó sarokban lévő pluszgombot megnyomva jönnek elő.

Ezentúl már szöveggé is alakítja a hangüzeneteket az iMessage (magyarul egyelőre nem), megmutathatjuk, merre járunk épp, és egy adott üzenetet balra húzva is reagálhatunk arra – utóbbi két újdonság nem ismeretlen már, a Facebook Messenger is tartalmaz hasonlókat. Egyszerűsödik a keresés: több szűrőt is megadhatunk a pontosabb találatokért, például, hogy a kivel folytatott beszélgetésben keressen rá valamire - például „Kasza János pizza” -, és az app listáz mindent, ami megfelel ennek. Nem csak szöveges üzeneteket, de, példánknál maradva, a pizzát tartalmazó képeket is mutatja az adott személlyel közös üzenetváltások közül.
Sok esetben bizonyulhat majd hasznosnak a Helyzetjelentés nevű újdonság: ezzel a telefon automatikusan értesíti a barátainkat, családtagjainkat, hogy megérkeztük az úticélunkra.
A FaceTime is kapott egy hasznos újítást: ha a hang- vagy videóhívást a másik fél nem tudja fogadni, hagyhatunk neki videó- vagy hangüzenetet, egyfajta élő hangpostaként. Ráadásul már az Apple TV-n futó FaceTime alkalmazásból is lehet (videó)hívást indítani, de át is rakhatjuk rá a már zajló beszélgetést. Ehhez természetesen szükség van az iPhone-ra, lévén az Apple tévéokosítóján mikrofon és kamera sincs.

Készenlét, widgetek
Az új alkalmazás, a Napló egyelőre még nem érkezett meg, ez majd valamikor egy későbbi frissítéssel debütálhat. A widgetek újdonsága azonban már elérhető, így már végre a kezdőoldalunkról, az alkalmazások megnyitása nélkül is elvégezhetünk egyes feladatokat, például befejezettként jelölhetünk meg emlékeztetőket, vagy szabályozhatjuk az okosotthonunk egyes elemeit – például a widgetről kapcsolhatjuk ki/be az egyik lámpát.

Ha töltés közben az oldalára fordítva van az iPhone, lehetőségek tárháza nyílik meg az iOS 17-tel: a naptár, a zenelejátszó és számos más érdekesség jelenik meg nagyképernyőn, de akár egy meccs állását is megjelenítheti a készülék ilyen üzemmódban. Ezt a Beállításokban, a Készenlét menüpontban tudjuk beállítani, és egyfajta éjjeli órát is csinálhatunk vele a telefonból.

Okosodik a Safari
Az Apple böngészője minden évben okosodik kicsit, így idén is csiszolgattak rajta az Apple-nél. A legnagyobb újdonság, hogy az iOS 17-tel már különböző profilokat is készíthetünk a böngészőben, például külön egy személyes, otthonit, valamint egy munkahelyit, így az előzmények, könyvjelzők, jelszavak nem keverednek. Új profilt a Beállításokban, a Safari menüben tudunk létrehozni, váltani pedig a böngészőben, a jobb alsó sarokban lévő – a lapokat is listázó – gombot megérintve tudunk. Itt alul, középen van a profilváltó lehetőség.

Csiszoltak kicsit a privát böngészésen is, mely már Face/TouchID-val is védhető, és az ismert nyomkövetőket is blokkolja az Apple böngészője. Végezetül egy igazán hasznos újdonság: az egyszeri, kétlépcsős ellenőrzőkódokat már a Mail appból is ki tudja olvasni a Safari, így ha egy weboldalon meg kell adnunk egy kódot, az Apple az érkező e-mailből is át tudja húzni.
Térképek, zene
Az iOS/iOS 17 új funkcióit hosszasan lehetne taglalni: említést érdemel a Maps új, offline térképes funkciója, amellyel egy adott terület valamennyi adatát le tudjuk menteni, hogy internetkapcsolat nélkül is tudjunk navigálni ott. Az új rendszerrel okosodott az Apple AirPods Pro 2 fülhallgatója is: az Adaptív hanggal tartalmat fogyaszthatunk, miközben beszélgetünk a körülöttünk lévőkkel, úgy, hogy az AirPods a fülünkben van – erősen megkérdőjelezhető funkció, de már ilyen is van. De kapunk még Személyre szabott hangerőt és Beszélgetésérzékelést is. A három újdonságban közös, hogy egyetlen régebbi vagy kevesebbet tudó AirPods sem kapja meg őket, csak a Pro második (és ráncfelvarrott) változata.
A Zene alkalmazás elsősorban a felületében újult meg néhány ponton, letisztultabb lett, valamint már animált, teljes képernyős hátterek is futhatnak zenelejátszás közben, ha az előadó készít ilyet. Érkezett tárhely-optimalizálási lehetőség is, melyet a Beállításokban, a Zene menüponton belül találunk: ha ez aktív, és kifogyóban van a tárhely az eszközünkön, a rendszer eltávolítja a régóta nem játszott, letöltött zenéket. Be is állíthatjuk, mekkora legyen a minimális tárhely.

Egyelőre még nem jelent meg, de a jövőben a barátainkkal közös lejátszási listákat is készíthetünk majd a Zene appon belül.
iPadOS, watchOS
A fentebb taglalt újdonságokat kivétel nélkül megkapta az iPadOS 17 is, de van néhány dolog, ami csak a táblagépes platformot érinti: immáron az iPad zárolási képernyője is megkapta az iOS 16-tal debütált funkciókat, így ezen is hozzá lehet adni widgeteket a zárképernyőhöz, és teljesen személyre szabhatjuk a legtöbb részletet.

Végre az iPadeken is megjelent az Egészség app, amely nem önálló, az iPhone-ról származó adatok megjelenítésére szolgál csak – és egyelőre ezek szinkronizációja sem zökkenőmentes, jellemzően csak akkor történik meg, amikor mindkét eszköz wifin van. Mobilinterneten akkor sem szinkronizál, ha minden adatforgalom-kímélő opció inaktív. Az Apple Watch okosórával továbbra sem áll szóba az iPad, ahogyan egy számológépet is az App Store-ból kell beszereznünk.

A watchOS 10 érdemi új funkciókat nem hoz, ellenben a felületét alaposan újraszabta az Apple: szinte mindent a widgetek dominálnak, kártyás elemek között kell ugrálnunk. Nem túlzás, hogy újra kell tanulni az óra kezelését, noha az Apple a frissítés után azonnal végigvezet bennünket egy gyorstalpalón, amit érdemes komolyan memorizálni.

Hogy jobb lett vagy rosszabb az új felület, nehéz megmondani, bár az appnézet rácsszerű megjelenítése a frissítés után kissé nálunk szétesett.
A kerékpársportok szerelmesei azonban örülni fognak, ugyanis több újdonság is megjelent ezzel kapcsolatban az órákon: már automatikusan csatlakozni lehet a Bluetooth-kompatibilis kiegészítőkhöz, így az edzési nézet pedálfordulat-, sebesség- vagy teljesítményadatokkal bővül. Sőt, ha elindítunk egy kerékpáros edzést, az iPhone-on követni lehet például az aktuális és átlagsebességet, pulzust. Így ezen adatok megismeréséhez nem kell már az órát magunk felé fordítanunk, mindent látunk a kormányra rögzített iPhone-on is.

Az Iránytű alkalmazásban pedig már 3D-ben is visszanézhetjük, merre jártunk túrázás közben, és azt is látni lehet, hol volt utoljára mobilhálózat – ez a segélyhívásoknál lehet hasznos.
Konklúzió
Tény, hogy valószínűleg nem ezek az Apple valaha volt legjelentősebb frissítései, mégis láthatjuk, hogy számos hasznos új funkciókkal bővült minden operációs rendszer – a macOS Sonoma kis csúszással, szeptember 26-án érkezik.
Az akkumulátor-üzemidőről még nehéz lenne pontosat mondani; olykor frissítést követően 1-2 napig még kicsit jobban merülnek az eszközök, mint korábban, de sokszor ebből alig lehet észrevenni bármit is. A készülékek sebességében nem érezni különbséget, minden pont ugyanolyan fürge, mint volt korábban – talán az Apple Watch esetében az új felület gyorsabbnak érződik, de ebben az is közrejátszhat, hogy az animációk is megváltoztak.
Az igazán elszántak elolvashatják ezt a 17 oldalas listát is, amely az idei Apple-frissítések összes újdonságát listázza – igaz, angolul.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.