szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lényegében semmibe sem kerülne, ha a gyártók lecserélnék a jelenleg használatos polietlién-tereftalátból készült ragasztóanyagot egy másikra az akkumulátorban. A felhasználók megköszönnék az eredményt: egy kutatócsoport szerint az olcsó módszerrel érezhetően növelhető a készülékek üzemideje.

A kanadai Dalhousie Egyetem kutatói egy egyszerű és olcsó megoldást találtak a telefonok és laptopok üzemidejének meghosszabbítására – jelentette a CBC.

A gyártók a lítium-ion akkumulátorok alkatrészeinek összeragasztásához általában polietilén-tereftalátból (PET) készülő ragasztószalagot használnak. Ez azonban az akkumulátorban zajló kémiai reakciók miatt egy idő után hajlamos feloldódni, ami idővel önkisüléshez vezethet. Többek között emiatt is fordulhat elő, hogy ha feltöltünk egy akkumulátort, az használat nélkül is merülhet valamicskét.

Anu Adamson, az egyetem doktorandusz hallgatója, a kutatás vezetője szerint azonban van mód a probléma mérséklésére. Kísérleteik során PET helyett polipropilén (PP) szalagot használtak ragasztóként.

Make Tech Easier

A Nature Materials című tudományos folyóiratban közölt eredmények szerint az akkumulátor élettartama akár 10 százalékkal is növekedhet, az önkisülés mértéke pedig 70 százalékkal is csökkenhet.

Mivel a PP-szalag használata ugyanannyiba kerül, mint a PET-szalag alkalmazása, és technológiai értelemben véve sem bonyolult lecserélni egyiket a másikra, a kutatók azt javasolják, a cégek állítsák át a gyártósorukat, hogy jobb eredményt érjenek el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!