szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha növelni szeretné androidos telefonja teljesítményét, meghosszabbítaná az élettartamát, érdemes figyelni arra, hogy milyen műveleteket kerüljön vagy hajtson végre az eszközén.

Az androidos telefonok esetében is vannak olyan műveletek, amelyek ronthatják az eszköz funkcionalitást vagy zavarhatják az általános felhasználói élményt. Ha elkerüljük ezeket, azzal sokat javíthatunk telefonunk teljesítményén és élettartamán – állítja a Slashgear, és javaslatokat is tesz ehhez. Ezekből az ötletekből válogattunk.

Kezdjük a szoftverfrissítéssel. Az Android operációs rendszerhez időről időre kiadnak egy-egy szoftverfrissítést. Az update-eket új funkciók hozzáadására, a teljesítmény javítására, a biztonsági problémák javítására és a tartós hibák kijavítására hozták létre. A legtöbb esetben androidos telefon értesíti a felhasználót, ha elérhető szoftverfrissítés, de a folyamat elindítása már a készülék tulajdonosának a feladata. Sajnos sokan figyelmen kívül hagyják ezt a kérést. Pedig ez a folyamat, még ha kicsit időigényes is, feltétlenül szükséges, mert bár lehet, hogy az androidos telefon jelenleg jól működik, viszont lehetnek rajta javításra szoruló problémák. Ha valaki nem biztos abban, hogy frissíteni kell-e telefonját, a Beállítások alkalmazásban ellenőrizheti az aktuális állapotot és az Android verziót.

Androidos telefonja van? Most igazán fontos, hogy rányomjon a frissítésre, mert már aktívan támadják

Befutott az Android legújabb frissítése, mely minden 11-es verziószámú és újabb rendszert érint - és fontos hibajavításokat hoz.

Minél többet használja valaki a telefonját, idővel annál több alkalmazást telepít. Bár az androidos eszközök több alkalmazást is képesek kezelni egyszerre, a túlzott háttérfolyamatok hatással lehetnek az akkumulátor élettartamára és a memóriafogyasztásra, ami csökkentheti a rendszer teljesítményét. Nem árt tehát tudni, hogy milyen alkalmazások futnak folyamatosan a háttérben, és hogyan lehet bezárni ezeket. Akár rangsorolni is lehet a fontos alkalmazásokat, és bezárni azokat, amelyek felemésztik a rendszer erőforrásait és csökkentik az akkumulátor élettartamát. Könnyen lehet, hogy még olyan alkalmazást is talál a háttérben, amelyet már hónapok óta nem használt.

A következőképpen nézheti meg, hogy mely alkalmazások futnak a háttérben, és ellenőrizheti azok akkumulátorhasználatát. Nyissa meg a Beállítások alkalmazást. Válassza az Akkumulátor lehetőséget, és koppintson az Akkumulátorhasználat elemre. Megjelenik egy lista, amelyik jelzi az akkumulátor élettartamát egy időkereten belül. Miután tudjuk, hogy mely alkalmazások futnak a háttérben, érdemes bezárnia néhányat. Ehhez meg kell nyitna a Beállítások alkalmazást, majd az Alkalmazások lehetőséget, majd a bezárni kívánt alkalmazást. Ne feledjük, az alkalmazás újraindulhat, amikor újraindítjuk a telefont. Ha teljesen meg szeretnénk szabadulni tőle, akkor távolítsuk el az eszközről.

Ha valaki már régóta használ egy telefont, bekövetkezhet az, hogy kifogy a tárolókapacitásból. Ilyenkor nem lehet többé új frissítéseket telepíteni, fényképeket készíteni vagy fájlokat menteni az eszközre, ráadásul már korábban is csökkenhet az eszköz általános teljesítménye. Az alkalmazások nehezen tudnak megnyílni vagy válaszolni, és a felhasználói felület menüi is lomhává válhatnak. A Google szerint a legtöbb felhasználó már észleli a teljesítményproblémákat, ha androidos telefonja 10 százaléknál kevesebb tárterülettel rendelkezik.

Ha ez az értesítés ugrik fel az androidos telefonján, figyeljen oda: önt követik

A jövőben az androidos telefonok is riasztani fognak, ha valaki a mostanában egyre népszerűbb nyomkövető kütyüvel igyekszik rajta tartani a szemét a mobil használóján.

A rendelkezésre álló tárhelyet a következőképpen lehet ellenőrizni. A Beállítások opciónál keressük meg a Device Care vagy az About Device elemet, majd válasszuk a Tárhely elemet, és máris láthatjuk, mennyit lehet még használni. Ha ezt keveselljük, akkor lehet törölni az alkalmazások és mentett fájlok közül.

A gyorsítótárazás lehetővé teszi az alkalmazások számára, hogy ideiglenes adatokat tároljanak, hogy ezeket azután gyorsabban tölthessék be. Ide tartozhatnak a gyakran használt képek, videók miniatűrjei vagy szkriptek. Azonban ezek a fájlok idővel felhalmozódnak, megsérülhetnek, ami az alkalmazások rossz működését vagy összeomlását okozhatja. Bár a legtöbb alkalmazás már automatikusan tudja kezelni a gyorsítótárat, és törölni tudja a potenciálisan problémás fájlokat, azonban előfordulhat, hogy egyes alkalmazások nem rendelkeznek ezzel a funkcióval. Szerencsére javítani lehet ezt a problémát.

Nyissuk meg a Beállítások alkalmazást, és válasszuk a Tárhely lehetőséget. Érintsük meg az Alkalmazások vagy az Egyéb alkalmazások lehetőséget (modelltől függően). Válasszuk ki azt az alkalmazást, amelynek gyorsítótárát törölni szeretnénk. Érintsük meg a Gyorsítótár törlése lehetőséget az alkalmazások információs oldalán.

Ne tévesszük szem elől, hogy a gyorsítótár törlése nem végleges módja a tárhely felszabadításának. A szóban forgó alkalmazás ugyanis újra elkezdi menteni a gyakran használt fájlokat. Az alkalmazások gyorsítótárának kézi törlése leginkább olyan alkalmazásokhoz használható, amelyek nem törlik az ideiglenes adatokat, vagy amelyek idővel megsérültek.

Androidos a telefonja? Ha ezt az egy dolgot bekapcsolja, 10-30 GB tárhelyet szabadít fel rajta

Akár egy alkalmazás által elfoglalt tárhely 60 százaléka is felszabadítható lehet az Android alkalmazásarchiváló új funkciójával, mely már a Play Áruházban is kapott egy külön kapcsolót, így automatikusan is működésbe léphet.

A legtöbb androidos telefonon elérhető az Energiatakarékossági mód, más néven Akkumulátorkímélő mód, amelyik különféle energiatakarékossági intézkedésekkel segít meghosszabbítani a hálózatfüggetlen működési időt, miközben fenntartja a hozzáférést az alapvető funkciókhoz, például az üzenetekhez és a hívásokhoz. Nem árt azonban tudni, hogy az energiatakarékos mód teljesítményáldozattal jár. A telefon belső processzora általában le van tiltva, ami lassabb válaszidőt eredményez. A háttéralkalmazások is korlátozottak lehetnek, ami késleltetheti a szinkronizálást vagy az alkalmazáson belüli értesítéseket. Ezenkívül a képernyő fényereje is csökken, ami megnehezíti a kijelző láthatóságát nappali fényben.

Az Eenergiatakarékossági mód engedélyezése a következőképpen történhet. Nyissa meg a Beállítások alkalmazást, és keresse meg az Akkumulátor lehetőséget. Érintse meg az Energiatakarékos mód vagy az Akkumulátorkímélő mód lehetőséget. Ezután további testre szabási lehetőségek is rendelkezésre állnak a telefonmodellnek megfelelően.

A telefon használata során sokan elfeledkeznek a rendszeres újraindítás szükségességéről. Pedig az újraindítás segíthet a szoftverrel kapcsolatos problémák megoldásában, javíthatja a teljesítményt, és megakadályozhatja az operációs rendszer lefagyását. Lehet, hogy nem ez a legkellemesebb feladat, mivel bizonyos telefonok újraindítása néhány percet is igénybe vehet, de az előnyök messze felülmúlják a kellemetlenségeket. Bár erre nincsen ökölszabály, sok technológiai szakértő egyetért abban, hogy legalább hetente egyszer újra kell(ene) indítani az androidos telefont. Ha furcsa alkalmazási viselkedést észlel, például az alkalmazások folyamatosan összeomlanak, vagy a rendszer szokatlanul reagál, ez is azt jelezheti, hogy újra kell indítani. Végül is az újraindítás törli az ideiglenes memóriát, bezárja a háttérben futó alkalmazásokat és folyamatokat, és képes kijavítani a kisebb szoftverhibákat.

Az újraindításhoz nyomja meg és tartsa lenyomva a bekapcsológombot néhány másodpercig, amíg meg nem jelenik a bekapcsoló menü. Válassza az Újraindítás lehetőséget, és ha a rendszer kéri, írja be a jelszót.

A mindenféle telefonok lítium-ion akkumulátorokat tartalmaznak, amelyek korlátozott számú töltési ciklussal rendelkeznek. A töltési ciklus azt jelenti, hogy az akkumulátort 0 százalékról 100 százalékra töltik, majd hagyják újra 0 százalékra lemerülni.

Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját

Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.

Ha valaki gyakran lemeríti az akkumulátort nullára, gyorsabban használja ki a töltési ciklusokat, ami potenciálisan az élettartam csökkenéséhez és a teljesítmény fokozatos csökkenéséhez vezethet. Az akkumulátor töltésénél nincs pontos százalékos cél, de ajánlatos a tápfeszültséget az alacsony fogyasztásról szóló értesítés megérkezése előtt csatlakoztatni. 20 és 40 százalék között általában jó a tartomány, és a készüléket le kell venni a töltésről, mielőtt elérné a 100 százalékot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!