Nagy technológiai átállás küszöbén van Észak-Korea – legalábbis helyi szinten. A diktatúrában ugyanis megkezdődött a 4G-s mobilhálózatok bevezetése, már az első felhasználókat is felengedték.
Az Észak-Koreával foglalkozó DailyNK névtelen forrásokra támaszkodva írt az ügyről, így arról is, hogy szó sincs még 4G-kánaánról: egyelőre csak az ország néhány részén vannak LTE-s kapcsolatra képes mobiltornyok – érdemben egyelőre csak a főváros, Phenjan központi részein.
A források szerint a 4G-s bázisállomásoktól távolodva a jel szinte teljesen megszűnik, és az emberek inkább megtartották még a 3G-s készülékeiket is. Erre az a magyarázat, hogy az észak-koreai 4G-s eszközök nem váltanak vissza automatikusan 3G-re, ha a 4G-s hálózat eltűnik. Az emberek többsége egyébként állítólag elégedett a 3G-s eszközeivel, amíg az új hálózat nem fejlődik kellő mértékben.
Több mint háromévnyi komoly határlezárások után ők lehetnek az első külföldiek, akiket beengednek az országba.
A diktatúra új mellett használt berendezéseket is beszerzett az új generációs hálózathoz, mindkét esetben Kínából. A DailyNK korábbi cikke szerint az eszközök a kínai Huaweitől érkeztek.
Az átállásnak egyébként nincs nagy jelentősége, mivel a GSMA Intelligence adatai szerint csak a lakosság 28,3 százaléka rendelkezett mobilkapcsolattal 2023-ban, és mindegyik feltöltőkártyás (prepaid) – írja a Mobile World Live. Ennél is sanyarúbb képet mutat, hogy a SIM-kártyák csupán negyede van okostelefonban – iPhone-ról, vagy a szomszédos Dél-Korea mobiljairól azonban álmodozni is kár a diktatúrában, csak helyben gyártott készülékeket lehet használni, és az internet is csak egy zárt észak-koreai hálózatot takar.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.