Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A jövő routereként, egyfajta „digitális családtagként” emlegeti a Deutsche Telekom azt a megoldást, amely újszerű felhasználói élmények sorát hozhatja el az otthonokba.

Ígéret még nincs, de elképzelés már van arra, hogyan jelenhet meg emberszabású formában a jövő otthonában a mesterséges intelligencia (MI). A barcelonai MWC 2024 technológiai kiállítás hétfői napján mutatta be a Magyar Telekom mögött is álló Deutsche Telekom (DT) az egyelőre Concept T néven emlegetett „jövő routerét”.

Nem egy új eszközről van szó, mint inkább egy koncepció megfogalmazásáról. Erre utal az is, hogy a kiállításon a vállalat a jövőbenézéssel gyakran azonosított üveggömbbe csomagolva mutatta meg az újságíróknak, hogyan is képzeli a dolgot.

Arcot adnának a mesterséges intelligenciának

Ám a lényeg nem a formán van, hanem a tartalmon. A DT-nél láthatóan nem érzik valami életszerűnek azt, amivel az Apple éppen most próbálkozik: hogy otthonunkban ülve egy, a fizikai és a virtuális valóság keverékét mutató szemüveget kelljen felvenni ahhoz, hogy digitális interakciókat folytasson valaki. Helyette egy szemüveg nélkül is látható hologramban gondolkodnak, az MI-képességek avatár formájában történő megjelenését. (Fontos hozzátenni: az Apple Vision Pro egy piacon lévő termék, a Concept T pedig egyelőre csak ötletek egy irányba mutató rendszere.)

Deutsche Telekom

A most Emma néven emlegetett asszisztenst úgy kell elképzelni, mint a telefonokon régóta elérhető hangasszisztensek és az újabban népszerű, ChatGPT-hez hasonló MI-k keverékét. Annyi (fontos) különbséggel, hogy az otthoni asszisztenst nem a semmibe nézve, a levegőbe beszélve kell megszólítani, hanem „a router” egy emberszabású karaktert vetít ki, vele lehet beszélgetni.

Hasonló formában – a kiállításon az említett gömbben, később akár a szobában, nagyobban kivetítve – kerülhet a szemünk elé az, akit feltárcsázunk. A videóhívás a képernyő helyett egy hologramként mellettünk álló személlyel történhet. A DT szakértőjének magyarázata szerint idővel akár ahhoz hasonlót tapasztalhatnak majd a felhasználók, mint amit a Star Wars-filmek készítői álmodtak meg.

Lucasfilm / Twentieth Century Fox

Még azelőtt elhárítja a hibát, hogy az kialakulna

A Concept T-t egy évvel azt követően mutatta be a telekommunikációs vállalat, hogy a tavalyi MWC konferencián már megvillantotta, hogyan képzeli el az otthonok kommunikációs irányítóközpontjaiként a routereket. Akkor Claudia Nemat, a Deutsche Telekom technológiáért és innovációért felelős igazgatósági tagja egy operációs rendszerként mutatta be fejlesztésüket, amely például wifi-csatornát vált, ha lassul a netkapcsolat, vagy ha úgy érzi, hogy egy újraindítás lendítene a helyzeten, elvégzi magától az optimális időben.

Akkor arról volt szó, hogy a hálózati eszközt a jelenleg számlafizetésre és szolgáltatások áttekintésére, módosítására használható Telekom alkalmazásból lehet majd kezelni – ezt váltotta idén az az elképzelés, hogy érdemes lehet humanoid jellemzőket, például arcot adni egy ilyesmi, otthonokat okosabbá tévő rendszernek.

A hálózatmenedzselést a Concept T esetében is emlegeti a DT.

Hogy mindebből mikor lesz legalább egy kicsit jobban kézzelfoghatóbb valóság, arra a vállalat üveggömbjéből sem lehetett kiolvasni a választ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!