szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most először sikerült egy Naprendszeren kívüli bolygón megfigyelni, ahogy a fény megtörése szivárványszínű köröket hoz létre a légkörben.

Régóta figyelik már a tudósok a Földtől mintegy 650 fényévre lévő exobolygót, a WASP-76b-t. A planétáról kiderült már, hogy egy forró Jupiter, a légkörből folyékony vaseső hullik alá, és azt is kimutatták, hogy bárium is van a légkörében.

Az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban a portugál Asztrofizikai és Űrtudományi Intézet tudósai arról írnak, hogy az égitest légkörében egy vagy több körből álló, a szivárványhoz hasonló glóriát fedeztek fel. Ez az első eset, hogy egy Naprendszeren kívüli bolygónál ilyesmivel találkoztak csillagászok.

European Space Agency

A jelenség akkor látható, amikor egy magasabb pontról lefelé nézünk. Ha valaki a repülőgépen utazik, és a napfény a megfelelő szögből érkezik, akkor szinte minden esetben látni lehet a glóriát.

Az Európai Űrügynökség 2014-ben egy ilyen képződményt figyelt meg a Vénusz légkörében, egy idegen bolygó légkörében azonban most először sikerült megfigyelni a jelenséget – amiről egyébként még mindig nem tudni biztosan, hogy valóban az-e.

Az ESA Characterizing ExOplanet (Cheops) nevű műholdja volt az, aminek adatai elsőként arra utaltak, hogy valamilyen optikai jelenséget lehet megfigyelni a WASP-76b-n. Mivel sem a Hubble, sem a Spitzer űrteleszkóp nem tudta rendesen megfigyelni a bolygót, így a szakemberek három éven át összesen 23-szor figyelték meg a planétát, ahogy az elvonul a csillaga előtt.

European Space Agency

Olivier Demangeon, az intézet munkatársa szerint a kalkulációk alapján kiderült, hogy egy glóriáról lehet szó. A kutatók hangsúlyozzák, hogy ez nem azt jelenti, hogy az égitesten jelen van a víz – a Földön ugyanis ez kell a glóriához –, de az biztos, hogy egy gömb alakú, erősen tükröződő anyagról van szó.

Demangeon szerint további vizsgálatra van szükség, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni, hogy glóriáról van szó, az eddigi eredmények azonban mind erre utalnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!